Záchranáři pokračují v práci

Američtí záchranáři na newyorském Manhattanu dále pokračují ve vyprošťovacích pracích a snaží se najít lidi, kteří přežili zhroucení mrakodrapů Světového obchodního střediska. Podle zpravodajské stanice CNN se dosud podařilo vyprostit z ruin devět mužů, z nichž tři jsou policisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další zprávy hovoří o tom, že pod sutinami pravděpodobně ještě žijí lidé, kteří se světu ozývají pomocí mobilních telefonů. Také první trojice zachráněných byla vyproštěna díky mobilnímu telefonu. Jeden ze zavalených mužů se pokoušel dovolat nouzovému operátorovi v New Yorku, spojení se ale nezdařilo. Muž poté kontaktoval svou sestru v Pensylvánii, která obratem vytočila nouzové číslo 911. Pracovníkům linky naštěstí mohla sdělit dostatek informací o přesné poloze trojice, uvězněné v troskách. Záchranářům se tak trio podařilo zachránit. Podle operátora nouzové linky byla zpráva o živých lidech v ruinách stopatrových mrakodrapů Světového obchodního centra jednou z mála pozitivních informací včerejšího tragického dne.

Rozsah katastrofy v New Yorku je málo představitelný i pro záchranáře, kteří pomáhali při gigantickém zemětřesení v Turecku před dvěma lety. Českému rozhlasu to potvrdil jeden z nich - velitel vojenského záchranného pluku v Olomouci - Slavomil Češka.

Podle něj je nejtěžší zjistit lokalitu, kde by se mohl potenciálně živý člověk nacházet. I samotná práce je velice složitá a přináší záchranářům mnohá rizika. Jedním z největších problémů při pátrání po obětech včerejších teroristických útoků je ten, že zavalené osoby jsou uvězněny ve velké hloubce. Velitel záchranného pluku při porovnání situace v New Yorku se svými zkušenostmi z Turecka konstatoval, že je naprosto nepředstavitelné rumoviště po stopatrové budově. V Turecku totiž čeští vojáci zasahovali ve zbořeništích po šesti až sedmipatrových domech.

Slavomil Češka se domnívá, že by zatím bylo zbytečné posílat do Spojených států záchranné týmy. Místo je svým rozsahem malé, a větší koncentrace záchranářů by vyprošťovací práce jenom ztížila. Záchranáři navíc na místě nemohou použít těžkou techniku, protože by mohli uvězněným lidem ublížit. Jednotlivé prostory je třeba odkrývat postupně a zavalené osoby vyhledávat až potom.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme