Záchranáři stále prohledávají trosky vlaků u Bologne

U severoitalské Bologne se stále ještě pracuje na odklízení trosek osobního vlaku, který v pátek před 13. hodinou narazil do nákladní soupravy s nákladem železných traverz. Záchranáři postupují velmi opatrně, protože se domnívají, že by ve zničených vagónech mohli být ještě živí lidé. Z trosek vlaku ráno vyprostili další oběť neštěstí - oficiální bilance tak vystoupila na 14 mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železniční neštěstí u Bologne | Foto: EPA

Italští záchranáři se obávají, že to stále ještě není bilance definitivní. Také stav dvou z 15 zraněných, kteří jsou ještě v nemocničním léčení, je velmi vážný. Celkem bylo zraněno 80 lidí. U 11 obětí bude nutné ověřovat totožnost prostřednictvím srovnávání vzorků DNA.

Vyšetřuje se, proč osobní vlak nezastavil na znamení a projel výhybkou tak vysokou rychlostí, že ji poškodil. Tragédii by měla objasnit černá skříňka z osobního vlaku, která byla nalezena nepoškozená.

Italové si kladou otázku, proč se investuje více do nových vysokorychlostních tratí, než do bezpečnosti již existujících železnic.

Podle státní prokuratury bylo s největší pravděpodobností příčinou neštěstí lidské selhání, když jeden ze strojvůdců v mlze přehlédl červené návěští "stůj". Vyšetřovatelé ale ještě prověřují možnost, že nehodu způsobila závada na výhybce. Druhá varianta je ale dosti málo pravděpodobná.

Jedná se o nejhorší železniční neštěstí v Itálii za poslední čtvrtstoletí. Odehrálo se nedaleko nádraží v Bolognina di Crevalcore na místě, kde je trať jednokolejná. Podle jízdního řádu měl jeden vlak v nádraží počkat, až kolem něj přejede druhý. To se ale nestalo. V době srážky byla kvůli husté mlze viditelnost na padesát metrů.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme