Záchranáři stále prohledávají trosky vlaků u Bologne

U severoitalské Bologne se stále ještě pracuje na odklízení trosek osobního vlaku, který v pátek před 13. hodinou narazil do nákladní soupravy s nákladem železných traverz. Záchranáři postupují velmi opatrně, protože se domnívají, že by ve zničených vagónech mohli být ještě živí lidé. Z trosek vlaku ráno vyprostili další oběť neštěstí - oficiální bilance tak vystoupila na 14 mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železniční neštěstí u Bologne | Foto: EPA

Italští záchranáři se obávají, že to stále ještě není bilance definitivní. Také stav dvou z 15 zraněných, kteří jsou ještě v nemocničním léčení, je velmi vážný. Celkem bylo zraněno 80 lidí. U 11 obětí bude nutné ověřovat totožnost prostřednictvím srovnávání vzorků DNA.

Vyšetřuje se, proč osobní vlak nezastavil na znamení a projel výhybkou tak vysokou rychlostí, že ji poškodil. Tragédii by měla objasnit černá skříňka z osobního vlaku, která byla nalezena nepoškozená.

Italové si kladou otázku, proč se investuje více do nových vysokorychlostních tratí, než do bezpečnosti již existujících železnic.

Podle státní prokuratury bylo s největší pravděpodobností příčinou neštěstí lidské selhání, když jeden ze strojvůdců v mlze přehlédl červené návěští "stůj". Vyšetřovatelé ale ještě prověřují možnost, že nehodu způsobila závada na výhybce. Druhá varianta je ale dosti málo pravděpodobná.

Jedná se o nejhorší železniční neštěstí v Itálii za poslední čtvrtstoletí. Odehrálo se nedaleko nádraží v Bolognina di Crevalcore na místě, kde je trať jednokolejná. Podle jízdního řádu měl jeden vlak v nádraží počkat, až kolem něj přejede druhý. To se ale nestalo. V době srážky byla kvůli husté mlze viditelnost na padesát metrů.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme