Záchranáři v Íránu našli pod sutinami živou holčičku

Záchranáři v íránském městě Bám poničeném pátečním zemětřesením našli v troskách živé dítě. 72 hodin po otřesech objevili půlroční zdravou holčičku v náručí mrtvé matky. Naděje na to, že by v troskách města mohl ještě někdo další přežít, už ale pohasínají, a záchranné práce na jihovýchodě Íránu tak pomalu končí. Na zítřejší přesun do Prahy se připravují i čeští záchranáři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky íránského zemětřesení

následky íránského zemětřesení | Foto: EPA

Oddíly záchranářů už vyprostily 25 tisíc obětí katastrofálního zemětřesení v jihovýchodním Íránu. Podle zdravotníků dalších třicet tisíc utrpělo zranění, téměř sto tisíc lidí je bez střechy nad hlavou. Humanitární pracovníci nyní považují za hlavní úkol zabránit šíření infekcí z rozkládajících se těl. Záchranáři pátrající v troskách stotisícového města Bám se navíc obávají, že obětí může být i 40 000. Do desítek tisíc jde počet zraněných.

Na místo tragédie dorazily přes víkend zahraniční záchranné týmy, ale naděje, že by pomohly najít lidi přežívající v troskách, už je minimální. V Bamu už jsou záchranné týmy z už více než 20 zemí. Už včera měli záchranářští psi problémy s tím, aby označili přesně místo, kde se v troskách nacházejí oběti. Pach smrti se totiž začal šířit po velké ploše.

Tým 18 záchranářů z České republiky se dnes přesunul do jiného sektoru města a označil několik míst, kde se nacházejí oběti zemětřesení. Ovšem v místech, kde Češi pracovali včera, se dnes objevily nové týmy z jiných zemí a přinejmenším ve dvou případech pátraly se psy v troskách už jednou prohledaných domů. Po upozornění viní záchranáři ze zmatků koordinátory záchranných prací. V ulicích je dnes vidět také více těžké techniky a vojáků. Ti se nezabývají záchranou, ale odklízením trosek. I nadále jsou na chodnících vidět mrtví, které příbuzní nebo vojáci nakládají na auta a odvážejí k pohřbení. Vzhledem k teplému počasí se mrtvolný zápach šíří v některých místech i desítky metrů.

Dneškem ale čeští záchranáři na jihovýchodě Íránu končí. V průběhu odpoledne končí vyhledávací práce a začnou se připravovat na odlet domů.

Tři dny pracovalo 18 záchranářů z Čech a Moravy v městě Bám. Z trosek vyprostili jednu živou ženu a pomohli najít desítky obětí ničivého zemětřesení. S postupujícím časem však bylo stále jasnější, že jejich úsilí je zbytečné. Odpoledne tak zbalí svou základnu v Bámu a v průběhu večera a noci se přesunou na letiště v Kermánu vzdáleném asi 185 kilometrů. Tam pak nastoupí do letadla, které vyloží humanitární pomoc z České republiky, a odletí zpět do Prahy. Vojenský speciál přepraví do Íránu hlavně stany, léky, zdravotnický materiál a tablety na úpravu vody zhruba za sedmi milionů korun.

V podvečer odjíždí liberecká skupina záchranářů pomoci obětem víkendového zemětřesení, které zasáhlo Írán. Do místa neštěstí se vypraví 14 libereckých dobrovolníků. Skupina záchranářů je složena z lidí, jejichž odbornost přibližuje jedna z členek týmu Eva Čejková: "Jsou to dobrovolníci vyškolení červeným křížem." Záchranáři odjíždějí v době, kdy naděje na přežití lidí v troskách slábne. Jejich cílem je proto v tuto chvíli poskytnout odpovídající péči raněným a podílet se budou i na humanitární činnosti.

Už na dvě humanitární konta mohou posílat lidé prostředky pro pomoc zeměstřesením postiženému Íránu. Fond humanity Českého červeného kříže má číslo účtu 10030-7334-011/0100, variabilní symbol 400. "Konto sdružení Česká katolická charita pro pomoc Íránu u České spořitelny 369-369 369 369 /0800 a variabilní symbol pro Írán je 190," informovala Radiožurnál koordinátorka pomoci České katolické charity Kateřina Stejskalová. Na povolení zřídit konto čekají i společnosti Člověk v tísni a ADRA.

Člověk v tísni o formě pomoci rozhodne dnes. Organizace plánuje, že vyhlásí veřejnou sbírku. Ta by mohla začít za několik dní a měla by trvat delší dobu. Podle koordinátora Šimona Pánka by tato pomoc šla konkrétní škole, nemocnici či vesnici. "Vybírat budeme na obnovu, což je něco, co bývá v takových situacích těžší než pomoc okamžitá, protože Írán zmizí z prvních stránek a z témat vysílání během 14 dnů, ale ta potřeba tak bude trvat třeba rok." Člověk v tísni chce spolupracovat i s humanitární organizací ADRA a Českou katolickou charitou.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd, Jana Zemanová, Zdenka Schovánková, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme