Záchranáři v Pákistánu a Afghánistánu míří do hor, počet obětí zemětřesení roste

Záchranáři v Pákistánu i Afghánistánu zamířili do odlehlých horských oblastí pomoci lidem, které postihlo zemětřesení. Zatím má asi 300 potvrzených obětí. Dopady zemětřesení zmírnila velká hloubka jeho ohniska, které bylo přes 200 kilometrů pod zemí. Otřesy byly ale velmi silné, škody napáchaly až v tádžickém Dušanbe a pocítili je i v indickém hlavním městě Dillí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Péšávaru prohledávají trosky domů poničených zemětřesením | Zdroj: Reuters

„Zrovna jsme se modlili, když přišlo zemětřesení. Země se pod námi chvěla docela silně. Zlomilo to trám nad námi,“ popsal dramatické okamžiky mladý obyvatel afghánské metropole.

Kábul je asi 250 kilometrů od epicentra zemětřesení, které v hlavním městě poškodilo budovy a zranilo několik lidí, nikoho z nich smrtelně.

V afghánských a pákistánských horách jsou dopady tragičtější. Smutným symbolem se stala tlačenice v afghánské dívčí škole s více než desítkou obětí. Vznikla kvůli panice během otřesů.

Severní Afghánistán a okolní země zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo přes 150 lidí

Číst článek

Úřady všech postižených oblastí upřesňují informace o škodách. Kvůli tomu, že nefungují telefony, přicházejí zprávy o obětech i škodách velmi pomalu. Už teď je ale jasné, že třeba v afghánském Kábulu otřesy trvaly necelou minutu a stihly zničit nejméně 1500 domů.

Proto teď jde hlavně o rychlou pomoc. U některých nemocnic ošetřují zraněné přímo na ulici, záchranáři pracují v troskách prakticky nepřetržitě. Složitá situace je pak v horských oblastech, kam je teď obtížné se vůbec dopravit.

Ve střední Asii jsou zemětřesení častá: devastující silou udeřila letos v Nepálu nebo před deseti roky v Kašmíru. V obou případech bylo ohnisko otřesů v malé hloubce.

Zemětřesení v Pákistánu a v Afghánistánu | Foto: ČTK

Jan Prokeš, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme