Záchranáři ve Fukušimě budou stěhovat jaderné palivo z poničených reaktorů

Technici v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou předloni poničila vlna tsunami, se připravují na přesun palivových tyčí z rozbitého bloku. Úkol je technicky velmi náročný, palivo se nesmí dostat na vzduch, aby se nepřehřálo a nezačalo se tavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palivové tyče ze čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima záchranáři přestěhují na bezpečnější místo v nádobách s vodou | Zdroj: Reuters

Palivové tyče – čtyřmetrové tyče naplněné jaderným palivem – ze čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima mají být přestěhovány na bezpečnější místo. Podle techniků jde o náročný úkol, který se však musí provést.

„Co se chce, je přeložit ty články do kontejnerů, které umožní jejich další chlazení a umožní také odstínění zbytkového záření, a odstranit je z těch budov těžce poškozených přílivovou vlnou a zemětřesením,“ přiblížila ve vysílání Radiožurnálu předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném stěhování jaderného paliva ve Fukušimě mluvila na Radiožurnálu předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

Uvedla, že články, s nimiž se bude manipulovat, jsou nyní v takzvaném bazénu skladování vyhořelého paliva.

„Ten čtvrtý blok je zajímavý tím, že budova utrpěla úplně nejvíce, ale reaktor sám o sobě neutrpěl vůbec, protože všechny články byly kvůli odstávce právě v tom bazénu skladování a od té doby tam jsou. Ony nejsou nijak zvlášť poškozeny, aspoň podle záběrů z robotických kamer, ale manipulace s nimi, i kvůli tomu, že do toho bazénu skladování napadaly trosky při tom, když v budově vybuchl vodík, bude skutečně hodně náročná,“ poznamenala Drábová.

Přesun začne v nejbližších dnech, v první fázi bude na bezpečnější místo přestěhováno asi tisíc palivových tyčí ze čtvrtého bloku. Pomáhat technikům bude i nový jeřáb, který byl v budově instalován nedávno.

Elektrárnu Fukušima poškodilo v březnu roku 2011 zemětřesení a vlna tsunami. Podle společnosti TEPCO je tato operace jednou z mnoha, které mají vést ke konečné stabilizaci poničeného zařízení. Ta potrvá zřejmě nekolik desetiletí.

V poslední době se v elektrárně objevovaly zejména problémy s radioaktivní vodou. Třeba minulý měsíc dělníkům, kteří opravovali odsolovací zařízení a potrubí, vyteklo omylem neznámé množství radioaktivní vody. Asi 300 tun kontaminované vody uniklo i v srpnu z neutěsněných nádrží.

Podle kritiků z řad ekologů společnost TEPCO nepřistupuje k problémům dostatečně aktivně a situaci nemá pod kontrolou.

Běžně se s tyčemi manipuluje při výměně paliva

Manipulace s palivovými tyčemi sama o sobě není tak vzácná. I v České republice k ní dochází. Podle Drábové v průměru jednou za rok na každém ze šesti provozovaných bloků, které v Česku jsou, když probíhá výměna paliva v reaktoru.

„To se právě to vyhořelé palivo přesune do toho bazénu skladování, kde si pobude tak pět až deset let, aby se takzvaně ochladilo, a poté se překládá do kontejnerů, které jsou dlouhodobě skladovány ve skladech vyhořelého jaderného paliva v areálu té které elektrárny – Dukovan nebo Temelína,“ dodává Drábová.

Kateřina Procházková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme