Záchranáři začali vyzvedávat vrak Kursku

Záchranářské týmy začaly vyzvedávat ze dna Barentsova moře vrak ruské jaderné ponorky Kursk. Na podmořské plavidlo už hlubinní potápěči umístili všech 26 drapáků a nyní je vytahováno na obří prám Giant-4. Operace potrvá asi deset hodin. Prám by měl poté ponorku dopravit do suchého doku Rosljakovo u Murmansku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Této operaci předcházely náročné přípravné práce, během kterých byla přední část ponorky oddělena a do vnějšího pláště plavidla bylo vyvrtáno několik desítek děr. Místopředseda ruské vláda Ilja Klebanov, který na záchranné práce dohlíží, už dříve uvedl, že by se měl Kursk dostat na hladinu během pondělí. Demontáž Kursku bude trvat asi devět měsíců. V docích budou z ponorky vyproštěny ostatky členů posádky a 22 protiponorkových raket typu Granit.

Kursk se za nevyjasněných okolností potopil loni 12. srpna a pohřbil na mořském dně 118 námořníků. Havárii předcházely dvě silné exploze - o jejich příčinách se ale jenom spekuluje.

Milan Kopp, Marta Levorová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme