Záchranářům v Polsku se podařilo objevit všech 19 zavalených horníků

Všech 19 polských horníků se záchranářům podařilo vysvobodit. Podle prvních informací jsou všichni v pořádku. Horníci uvízli po silném otřesu v dole na měď Rudna pod zemí v hloubce asi 600 metrů až kilometr. Tam strávili bez přístupu čerstvého vzduchu víc než sedm hodin. Důl leží nedaleko města Polkowice v Dolním Slezsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachta Rudna na jihozápadě Polska, kde zával uvěznil horníky

Šachta Rudna na jihozápadě Polska, kde zával uvěznil horníky | Zdroj: Reuters

Záchranáři a dva lékaři se k horníkům dostali kolem půl šesté ráno vykopanou průrvou v závalu. Lékaři potvrdili, že horníci nejsou zraněni, jsou na tom relativně dobře. Na povrchu už čekají příbuzní a sanitky, pokud bude potřeba některé horníky převést do nemocnice.

V době exploze bylo v dole 42 mužů, 23 se podařilo zachránit, o osudu dalších 19 nikdo nevěděl více než šest hodin. Po výbuchu bylo přerušeno jakékoli spojení.

Otřes trval jen několik vteřin a měl sílu 4,7 stupně Richterovy škály, pocítili ho i obyvatelé v okolí Polkowic. Po hornících pátralo pět oddílů báňských záchranářů, pomáhali i ostatní horníci.

Mluvčí důlní společnosti KGHM Dariusz Wyborski přirovnal sílu otřesu k výbuchu mohutné nálože. Tlaková vlna v dole prý může být tak silná, že převrátí nebo poškodí i několikatunové stroje.

Důl Rudna je nejhlubším důlním dílem společnosti KGHM a jedním z největších podzemních dolů na měď na světě. V provozu je od roku 1974. Státem kontrolovaná důlní společnost KGHM je druhým největším evropským producentem mědi.


Důl Rudna se nachází nedaleko města Polkowice

Petr Vavrouška, Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme