Přes 1400 migrantů dopravila na břeh v Itálii pobřežní stráž. Záchranné akce se účastní osm lodí

Přes 1400 migrantů zachránila za posledních 24 hodin u břehů jižní Itálie místní pobřežní stráž. Na pobřeží v jihoitalské Kalábrii ale v sobotu našli záchranáři další tři mrtvá těla, včetně pětileté holčičky a o málo starší dívky. Jde o děti migrantů z lodi, která koncem února ztroskotala u kalábrijského města Cutro a jejíž nehoda si vyžádala nejméně 76 obětí. Asi tři desítky běženců z tohoto plavidla se ještě pohřešují, uvedla agentura ANSA.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 20:14 11. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upchlíci v Itálii

Příchod více než 200 migrantů na pobřeží italského ostrovu Lampedusa | Zdroj: Reuters

Za poslední čtyři dny do Itálie dorazilo skoro 6000 běženců, což je zhruba stejně jako loni za leden a únor. Současná migrační vlna zřejmě bude pokračovat, vzhledem k teplému počasí.

Pobřežní stráž do záchranných operací zapojila osm lodí. Povoláno bylo i námořní hlídkové plavidlo, aby se zabránilo opakování katastrofy z minulého měsíce, kdy se loď s migranty rozlomila jen kousek od kalábrijského pobřeží. Prokuratura tuto nehodu vyšetřuje. Někteří totiž kritizují místní úřady za údajně pomalé záchranné práce po nehodě.

Na rozbouřeném moři u jižního pobřeží Itálie havarovala loď s migranty. Téměř 60 jich zahynulo

Číst článek

Kvůli neštěstí se zatím 76 oběťmi se v sobotu ve městě Cutro konala demonstrace nejméně pěti tisíc lidí, kteří pochodovali na pláž a nesli velký dřevěný kříž udělaný z trosek oné ztroskotané lodi. Mezi účastníky manifestace nazvané Zastavte okamžitě masakry na moři byli mimo jiné příbuzní obětí nehody a sjeli se na ni lidé z různých koutů Itálie, uvedla ANSA.

Italská vláda ve čtvrtek schválila další dekret týkající se migrace, který mimo jiné zpřísňuje tresty pro pašeráky lidí, a to až na 30 let, zatímco dosud to bylo maximálně pět let.

Má rovněž vytvořit systém kvót pro pracovní povolení pro lidi ze zemí, které budou s italskou vládou spolupracovat v boji proti ilegální migraci. Krátce po únorovém ztroskotání lodi s téměř osmi desítkami obětí italská vláda uvedla, že plánuje přijmout na 500 000 cizinců, kteří se přistěhují legálně.

La spiaggia di #Cutro, oggi. 💔

19:03 – 11. 03. 2023

264 1886

Letos do Itálie připlulo přes Středozemní moře na 18 000 migrantů oproti přibližně 6000 ve stejném období loňského roku. Jen ve čtvrtek doplulo na 1900 migrantů na Lampedusu, která leží asi 130 kilometrů od tuniského pobřeží. Tento italský ostrov s rozlohou pouhých 20 kilometrů čtverečních disponuje zařízením pro uprchlíky s kapacitou asi 300 lidí, ale teď je v něm přes 3000 utečenců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme