Záchranná akce po tragédii egyptského trajektu v Rudém moři pokračuje

Tragédii v Rudém moři zřejmě zapříčinil požár. Vyplývá to z výpovědí zachráněných pasažérů egyptského trajektu, který se potopil v noci na pátek. Oblast v Rudém moři stále prohledávají vrtulníky a záchranné čluny. Zatím se podařilo najít více než 300 živých cestujících. Panují ale obavy, že většina z asi 1400 lidí, kteří byli na palubě, přišla o život. 35 let stará loď As-Salám 98 mířila ze Saúdské Arábie do Egypta. Většinu cestujících tvořili převážně egyptští pracovníci, kteří se vraceli zpět do vlasti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránění pasažéři

Zachránění pasažéři | Zdroj: ČTK

Záchranná operace pokračuje a válečné čluny a křižník prohledávají okolí tragického incidentu. Část zachráněných už dorazila do přístavu Safaga. Další jsou prozatím na palubách válečných člunů a křižníku.

Káhira nasadila všechny záchranné prostředky, které má k dispozici. "Ministerstva zdravotnictví, dopravy, námořnictvo, vojenské letectvo, všichni jsme nasadili maximum sil a prostředků pro záchranu životů," uvedl egyptský ministr dopravy Muhammad Luftí Mansúr.

Na operaci se podílejí i saúdskoarabští záchranáři, britské námořnictvo na místo vyslalo svou válečnou loď HMS Bulwark. Vše ale ztěžuje velmi špatné počasí, které panovalo i v době neštěstí. Podle egyptského vojenského letectva leží vrak lodi 600 metrů pod hladinou moře.

V Egyptě se strhla kritika pozdního začátku záchranných operací. Jeden z cestujících, kteří neštěstí přežili, pro televizi BBC řekl: "Ve vodě jsem byl dvacet hodin, než se podařilo záchranářům mne najít a vytáhnout. Od posádky jsme nedostali žádné pokyny a pak se loď potopila." Kritizován je také špatný stav lodi a nedostatek záchranných člunů pro všechny pasažéry.

Naděje na nalezení dalších živých pasažérů z lodi klesá, ale podle odborníků stále žije, protože vody Rudého moře patří k nejteplejším. Podle informací českého velvyslanectví se na trajektu neplavili žádní Češi.

Před dvěma nemocnicemi v Hurghadě se shromáždil dav příbuzných. Lidé, které od přístupu k budovám oddělují kordóny policistů, shánějí informace. Zatím není jasné, proč pobřežní stráže neobdržely z lodi nouzový signál. Také se neví, proč loď po vypuknutí požáru ihned nezamířila zpátky k saúdskoarabskému břehu a naopak plula dál. Kapitán lodi je na seznamu nezvěstných.

35 let stará loď As-Salám 98 se ztratila z radarů krátce poté, co ve čtvrtek v šest hodin večer našeho času vyplula z přístavu Duba v Saúdské Arábii. Loď směřovala do egyptského přístavu Safaga. Krátce před neštěstím kapitán odeslal zprávu, že by měl do přístavu v Safaze dorazit podle plánu, tedy ve dvě hodiny středoevropského času.

Šéf egyptského námořního úřadu Mahfúd Táhá Marzúk později potvrdil, že loď se potopila několik desítek kilometrů od egyptského přístavu Hurghada mezi půlnocí a druhou hodinou ranní místního času. Většina cestujících v té době spala. Informace o katastrofě způsobila v Egyptě i v celém arabském světě šok.

Jak uvedla egyptská tisková agentura MENA, na lodi bylo 1272 cestujících - 1158 Egypťanů, 99 obyvatel Saúdské Arábie, šest Syřanů, čtyři Palestinci, a po jednom cestujícím ze Spojených arabských emirátů, Ománu, Kanady, Jemenu a Súdánu. Posádku tvořilo téměř sto lidí. Mezi pasažéry nejspíš byli i poutníci vracející se z Mekky.

Kromě pasažérů a posádky bylo na lodi 22 vozidel, 21 kamionů a řada dalších vozidel převážejících zboží. Plavidlo patřící egyptské společnosti Salám Maritime Transport mělo hrubou tonáž 6650 tun.

Sesterská loď As-Salám 95 se v Rudém moři potopila v říjnu po střetu s kyperským obchodním plavidlem. V tomto případě se podařilo zachránit většinu cestujících. V roce 1991 se v Rudém moři při podobné cestě potopila jiná egyptská loď a při neštěstí tehdy přišlo o život na 500 lidí. Vyšetřování tehdy za příčinu označilo navigační chybu kapitána.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme