Drama v jeskyni. Před rokem se v Thajsku podařilo zachránit fotbalový tým

Ve středu uplynul přesně rok od chvíle, kdy mezinárodní tým záchranářů přivedl zpět na denní světlo dvanáct thajských chlapců a jejich fotbalového trenéra. Ztratili se v nebezpečné jeskyni Tham Luang na severu země. Extrémně nebezpečná záchranná mise trvala osmnáct dnů a vyžádala si život jednoho z thajských potápěčů.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvním úspěchem pátrací akce bylo, že záchranáři objevili všech třináct lidí hluboko v zatopené jeskyni. Druhý přišel ve chvíli, kdy je živé a zdravé dostali na povrch.

Potápěč, který pomáhal chlapcům z thajské jeskyně, sám uvázl v podzemí. Pomohlo mu, že nezmatkoval

Číst článek

Všech dvanáct fotbalistů se vrátilo do školy, ale jejich trenér – hrdina má už jiný fotbalový tým. Rodiče některých z nich také založili produkční společnost, která rozhoduje o tom, která média mohou příběh komerčně využívat. Na konci roku přijde do kin film irsko-thajského režiséra Toma Wallera, s názvem Jeskyně – Nang Non. Zahrají si v něm i někteří ze skutečných záchranářů.

Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér zmizeli při záplavách 23. června, kdy se vydali prozkoumat jeskynní komplex poblíž hranice s Barmou. Už 10 minut po prvním prudkém dešti voda vystoupala tak vysoko, že chlapcům a trenérovi odřízla cestu ven. Skupina byla v jeskyni nalezena po devítidenním pátrání 2. července.

Při záchranné akci se podařilo fotbalový tým dostat ven z jeskyně | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme