Záchranné práce desítek zavalených horníků v Číně ztěžuje vysoká teplota

Ve třech čínských dolech nadále zůstávají uvězněny desítky horníků. Vyprostit se je snaží stovky záchranářů, kteří stále doufají v zázrak. Čínské doly zůstávají nejnebezpečnější na světě, každoročně v nich totiž zahynou tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci čekají, jak dopadne situace pod zemí uvězněných kolegů

Horníci čekají, jak dopadne situace pod zemí uvězněných kolegů | Zdroj: Reuters

V dole ve východní provincii Šan-tung, kde po středečním požáru vzduchového kompresoru zůstalo uvězněno 91 havířů, ztěžuje záchranné práce vysoká teplota, která dosahuje 60 a v některých místech i 80 stupňů Celsia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš v Odpoledním Radiožurnálu o průběhu záchranných prací zavalených horníků ve třech čínských dolech

Ještě včera přitom vše vypadalo velmi nadějně. Poté, co se 63 horníkům podařilo dostat do bezpečí, do komplexu šachet byla obnovena dodávka vody a elektřiny. Dnes se však, aspoň prozatím, štěstěna od 28 mužů uvězněných zhruba 250 metrů pod zemí odvrátila.

O jejich vyproštění se přitom snaží na tisíc lidí, nyní ale musí především ochladit horké šachty a zesílit proudění vzduchu. Všichni samozřejmě stále věří, že se horníky podaří zachránit, venku také s napětím čekají lékaři a sanitky, dosud však s uvězněnými muži nebyl navázán žádný kontakt.

Při různých neštěstích, k nimž došlo od soboty, zemřelo už nejméně osm horníků. Tragická bilance však může ještě růst, v Sin-ťiangu na západě země stále několik havířů zůstává pod zemí, stejně tak v provincii Kuej-čou je uvězněno 23 mužů a v Kuang-si na jihu země dalších 18. Za jejich záchranu přitom majitel dolu nabízí v přepočtu téměř pět a čtvrt milionu korun.

Statistiky jsou ovšem v Číně neúprosné, jen v roce 2010 podle oficiálních údajů zahynulo v uhelných a dalších dolech na 2,5 tisíce lidí, v průměru tedy více než šest denně. Neoficiálně je však toto číslo mnohem vyšší, protože těžební společnosti řadu incidentů tají v obavě z ekonomických ztrát i trestního stíhání.

Vláda sice rozhodla o zavedení nových bezpečnostních opatření, jejichž součástí je i povinnost každého dolu nejpozději do tří let instalovat záchranné systémy a vybavení, problémem ovšem zůstává liknavost inspektorů, a také existence tisíců ilegálních dolů, které zase mohou existovat jen díky benevolenci úřadů. V uhelných elektrárnách se totiž vyrábí přes 70 procent veškeré elektřiny a jednotlivé provincie dělají vše pro to, aby splnili plán, bez ohledu na přetrvávající nebezpečí.

Robert Mikoláš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme