Začíná blízkovýchodní summit

Odpoledne začíná v egyptském rudomořském letovisku Šarm aš-Šajchu blízkovýchodní summit. Jeho cílem je zabránit vypuknutí možného válečného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Do Egypta už přicestovali všichni jednající. Jako první tam byl izraelský premiér Ehud Barak a krátce po něm přiletěl i americký prezident Bill Clinton s ministryní zahraničí Madeleine Albright. Plenární zasedání má začít ve 14 hodin středoevropského času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovorů se má zúčastnit kromě Baraka a Clintona ještě palestinský předák Jásir Arafat, egyptský prezident Husní Mubarak a jordánský král Abdalláh II., Jednat budou o možnostech ukončení nejhorších izraelsko-palestinských násilností po dlouhá desetiletí a dosáhnout příměří. Přítomni také mají být vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana a generální tajemník OSN Kofi Annan.

Od 28. září si násilí na Blízkém Východě vyžádalo smrt 100 lidí, z toho sedmi Izraelců. Za situace, kdy Izrael a Palestinci stupňují vzájemné požadavky a narůstá mezi nimi stále větší nedůvěra, žádná ze zúčastněných stran od summitu neočekává nic převratného.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme