Začíná blízkovýchodní summit

Odpoledne začíná v egyptském rudomořském letovisku Šarm aš-Šajchu blízkovýchodní summit. Jeho cílem je zabránit vypuknutí možného válečného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Do Egypta už přicestovali všichni jednající. Jako první tam byl izraelský premiér Ehud Barak a krátce po něm přiletěl i americký prezident Bill Clinton s ministryní zahraničí Madeleine Albright. Plenární zasedání má začít ve 14 hodin středoevropského času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovorů se má zúčastnit kromě Baraka a Clintona ještě palestinský předák Jásir Arafat, egyptský prezident Husní Mubarak a jordánský král Abdalláh II., Jednat budou o možnostech ukončení nejhorších izraelsko-palestinských násilností po dlouhá desetiletí a dosáhnout příměří. Přítomni také mají být vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana a generální tajemník OSN Kofi Annan.

Od 28. září si násilí na Blízkém Východě vyžádalo smrt 100 lidí, z toho sedmi Izraelců. Za situace, kdy Izrael a Palestinci stupňují vzájemné požadavky a narůstá mezi nimi stále větší nedůvěra, žádná ze zúčastněných stran od summitu neočekává nic převratného.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme