Začíná další ročník festivalu Berlinale

V Berlíně dnes začíná jedna z nejprestižnějších filmových přehlídek světa. Na Berlinale pochopitelně i letos dorazí zvučná jména stříbrného plátna, jako Scarlett Johanssonová, Daniel Day-Lewis nebo John Malkovich. Připravena je řada stálých programových řad i některé novinky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlinale | Foto: Jiří Hošek

Vůbec poprvé se v hlavní soutěžní kategorii představí dokumentární film. Námětem snímku "Standard Operating Procedure" jsou události v bagdádské věznici Abú Ghrajb. Sekce "War at Home" pak připomene, jak se válka ve Vietnamu promítla do americké kinematografie. Kontroverzní reakce slibují už předem tematický blok "Islám a homosexualita" nebo filmy věnované 60.výročí vzniku státu Izrael.

"Klíčový bude dokumentární film Šaron o vojákovi a politikovi, který ještě stále leží v komatu a jehož životní dráha ilustruje historií židovského státu," vysvětluje šéf sekce Panorama Wieland Speck. Z českých snímků se zvláštní projekce dočká dokument Občan Havel.

Berlinale začíná dnes večer netradičně - hudebním dokumentem o skupině Rolling Stones. Do německé metropole přitom dorazí nejen všichni členové legendární kapely, ale taky režisér snímku Martin Scorsese.

Intimní pohled do zákulisí dvou koncertů Rolling Stones nebude zdaleka jedinou hudební stopou letošního Berlinale. Mezi hosty se objeví i Madonna, která přiveze svůj režijní debut Filth and Wisdom. Zapomenout bychom neměli ani na Patti Smith a Neila Younga.

"No, opravdu se dá říct, že to v podstatě bude hudební Berlinale. Nedokládá to ale jen přítomnost hudebních hvězd, ale taky množství hudebních filmů a snímků o hudebnících, které budeme promítat," říká ředitel přehlídky Dieter Kosslick.

O držitelích hlavních cen - Zlatých a Stříbrných medvědů - bude rozhodovat mezinárodní porota v čele se slavným režisérem Costou-Gavrasem.

Festival se ale dostal do potíží ještě dříve než začal. Doslova na poslední chvíli totiž svou účast odřekly hned dvě členky hlavní poroty. U jedné z největších světových přehlídek jde o krajně neobvyklý jev.

Mezinárodní porota se pár hodin před začátkem Berlinale zcvrkla z osmi na šest členů. Své překvapivé "ne" oznámily pořadatelům na poslední chvíli dánská režisérka Susanne Bierová a jedna z neúspěšnějších francouzských hereček Sandrine Bonnaireová.

První jmenovaná prý měla podle vlastních slov už sbalené kufry, ale musela narychlo odletět do Spojených států, kde připravuje svůj další filmový projekt. Bonnaireová se zase omluvila z rodinných důvodů. Držitelka dvou Cézarů se ale možná v německé metropoli přece jen objeví a to na přednášce pro mladé filmaře.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme