Začíná jeden z posledních soudů s bývalým vojákem wehrmachtu

V Mnichově dnes začíná soud s bývalým důstojníkem nacistického wehrmachtu, který se měl za II. světové války podílet na masakru civilistů v Itálii. Jde pravděpodobně o jeden z vůbec posledních procesů tohoto druhu. Za podíl na vraždě 14 civilistů ve vesnici Falzano už byl dnes 90letý muž odsouzen v Itálii v nepřítomnosti na doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnozí nacisté se až do poslední chvíle podíleli na vraždění | Foto: Archiv Českého rozhlasu

Bývalý poručík ženijní jednotky horských myslivců Josef S. žil dlouhá léta coby ctihodný občan v Ottobrunnu u Mnichova. Na jeho působení za války se ho evidentně nikdo neptal. Jeho obhájci tvrdí, že u masakru civilistů ve Faldzanu v červnu 1944 vůbec nebyl a že v inkriminované době opravoval se svými muži poškozený most.

Státní zastupitelství ale naopak soudí, že coby důstojník možná dokonce vydal rozkaz k podminování domu, ve kterém zemřelo 11 Italů. Explozi přežil jen dnes 80letý muž, který se ale coby svědek do Mnichova nechystá.

Podle expertů stojí obžaloba na vratkých nohou. Je navíc nepravděpodobné, že by 90letý bývalý voják vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu případně nastoupil výkon trestu.

Historik Friedrich Andrae odhaduje, že mezi zářím 1943 a květnem 1945 padlo za oběť odvetným akcím německého wehrmachtu 16 tisíc italských civilistů.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme