Začíná posvátný měsíc ramadán

Pro stamilióny muslimů je dnes první den posvátného měsíce ramadánu. Během něj se mají muslimové přes den postit, nesmějí pít ani kouřit a oddávat se tělesným radostem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramadánová noc v Jeruzalémě | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

I když už se začátek ramadánu často určuje astronomickým výpočtem, podle tradice je k tomu potřeba na obloze vidět srpek nové fáze měsíce. Hlavní slovo v tom i letos měly duchovní autority v Saúdské Arábii.

Ramadán začíná i třeba v Indonésii, Libanonu, Kataru a na palestinských územích. Až ve čtvrtek začne posvátné období v Ománu, Indii nebo Pákistánu.

Půst patří k pěti základním pilířům muslimské víry. Věřící mají během ramadánu vykazovat větší zbožnost a solidaritu s trpícími, dávají vyšší částky na dobročinné účely.

Jak poukazují muslimská média, to je dnes mimořádně aktuální v případě Pákistánu. Tam ramadán přichází v době, kdy katastrofální záplavy zasáhly skoro14 miliónů lidí. Statisíce bojují bez vody a potravin o holé přežití.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme