Začíná proces s kontroverzním nizozemským politikem Wildersem

Před Amsterdamským soudem začal proces s kontroverzním politikem Geertem Wildersem. Lídr extremistické Strany pro svobodu čelí obviněním z podněcování rasové nenávisti a urážek muslimů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák

Líčení začalo výslechem svědků: dvou znalců v oboru islámu a jednoho člena odvolacího soudu, který nařídil zahájení procesu. Soudce se totiž údajně loni snažil svědky ovlivnit a je proto třeba nejdříve vyjasnit, jestli nedošlo k manipulaci svědků, aby se vůbec soud mohl odehrát. Wilders je přítomen v sále, ale nechává za sebe mluvit advokáta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní proces sleduje zpravodaj Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Pavel Novák

Ten se snažil proces zastavit, ale soud se rozhodl, že se bude žalobou proti politikovi zabývat. Prokuratura sice stáhla jedno obvinění za přirovnávání Koránu k Hitlerovu Mein Kampfu, ale ostatní body žaloby platí. Geert Wilders se má zodpovídat za urážlivé výroky na adresu muslimů.

Jeho filmový útvar pojednávající o negativních stránkách islámu Fitna – neboli Rozvrat, ve kterém varoval před islamizací Evropy, měl mít rysy podněcování k rasové nenávisti. Toho se měl politik dopustit i dalšími svými výroky.

Wilders se odvolává na svobodu projevu. Pokud by soud uznal Wilderse vinným, hrozí mu až rok vězení a pokuta v přepočtu asi 180 tisíc korun. Rozsudek by mohl amsterdamský soud vynést v létě.

Milan Kopp, Pavel Novák, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme