Začíná ramadán

Pro více než jednu a čtvrt miliardy muslimů na celém světě začíná posvátný postní měsíc Ramadán. Několik týdnů se muslimové duševně připravovali na chvíli, kdy se na obloze objeví Měsíc v poloze, která umožní vyhlášení postního měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

věřící při modlitbě | Zdroj: ČTK

Myslím, že pro nás Evropany a obyvatele Západu je někdy těžké pochopit, proč se vyznavači islámu těší na měsíc plný odříkání, kdy přes den nemohou jíst ani pít. A kdy ti nejpřísnější ani nepolykají vlastní sliny, ani neberou předepsané léky. Připravují se totiž podle svaté knihy islámu na boj se zlem.

Večer si přitom vyprávějí zážitky, jak se jim to dařilo. Šestatřicetiletý Jásir mi v Jeruzalémě odpověděl na otázku, co pro něj znamená tato roční doba: "Je to požehnaný měsíc toho nejlepšího co existuje. A doufejme, že v něm také všechno proběhne v pořádku."

Jásir, ani jeho přátelé nepovažovali klid a pohodu při svátcích za samozřejmost. Mají pocit, že je na ně vyvíjen nátlak, že do města nesmí Palestinci ze západního břehu Jordánu. A to kvůli bezpečnstním opatřením izraelské armády a policie.

Jestliže je to den, kdy si o ramadánu lidé odříkají, pak večer a v noci si vše vynahrazují plnými doušky. Snad jediné tabu je alkohol. Ale jídla, pití ale i tabáku se prodá i spotřebuje víc než za běžný měsíc.

V posledních letech stále více lidé dbají na to, aby se večer nepřecpávali, ale stále jde jen o procenta a nikoli jejich desítky. V tomto období se také daleko více navštěvují příbuzní a přátelé. Tak, jak se lidé na ramadán těší, tak se už tak od půlky začínají těšit na jeho skončení. Všechno nejlepší po celý rok. A tak muslimům a islámských zemích i u nás doma popřejme: Íd saíd a Kulla ám wa antum bichajr.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme