Začíná summit G8 věnovaný Blízkému východu a Iráku

Recepty na podporu svobody, demokracie a prosperity na Blízkém východě hledají vůdci sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska. Hlavním úkolem dne na summitu G8 na ostrově Sea Island u pobřeží amerického státu Georgia je ale demonstrovat společnou vůli pomoci nové irácké vládě, zajistit předání suverenity a přípravu prvních svobodných voleb v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová na summitu G8 | Zdroj: ČTK

Předpokládané schválení nové irácké rezoluce považují Američané za vítězství a průlom na cestě k předání suverenity, ke kterému má v Bagdádu dojít ke 30. červnu.

Prezident Bush se chce na Sea Islandu u pobřeží amerického státu Georgia setkat mezi čtyřma očima s novým prezidentem Iráku Gházím Jaurem, který je častým kritikem postupu Spojených států v Iráku, ale uvědomuje si, že bez cizích jednotek není možné zabezpečit klidný přechod země k demokracii.

Národně bezpečnostní poradkyně Condolleezza Riceová před společným jednání prezidentů a premiérů skupiny sedmi nejprůmyslovějších zemí a Ruska řekl, že Bushova administrativa usiluje, aby před odjezdem ze Sea Islandu přijali akční plán společného postupu v podpoře demokracie na Blízkém východě.

Prezident Bush má dnes v plánu pracovní oběd s japonským premiérem Koizumim, dále se setká s kanadským premiérem Martinem, německým kancléřem Schroedrem a ruským prezidentem Putinem. V městech Brunswik a Savannah zároveň začaly pokojné protesty malého počtu demonstrantů.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme