Začíná summit G8

Na ostrově Sea Island u východního pobřeží amerického státu Georgia začíná třídenní summit průmyslově nejrozvinutějších zemí světa známých jako skupina G8. Spojené státy usilují o to, aby vrcholná schůzka prezidentů a premiérů schválila strategii aktivní podpory svobody, demokracie a lidských práv na Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Paul Bremer | Foto: Bílý dům

Prezident Bush uvítá u jednacího stolu prezidenty Ruska a Francie, premiéry Velké Británie, Kanady, Itálie, Japonska a také německého kancléře. Chce je přesvědčit o tom, že s pomocí vlád a občanských organizací v zemích G8 a v zemích Evropské unie, lze přispět k radikální změně režimů na Blízkém východě a povzbudit tamní obyvatele k tomu, aby se dožadovali demokratického způsobu vlády, která přinese vyšší stupeň stability a pokroku. Každá vyspělá země může podle názoru amerických hostitelů po svém pomoci blízkovýchodním reformám a reformátorům. Některé arabské země označili americké úsilí za arogantní vnucování hodnot a pozvání na summit G8 odmítli, jiné monarchie své vládce vyslali.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme