Začíná volba papeže. Kardinálové se ráno sešli na mši v bazilice sv. Petra

Řím a celý katolický svět žijí volbou nového papeže. Kardinálové se v podvečer sejdou v Sixtinské kapli, kde v 18 hodin začne konkláve. Ráno se volitelé zúčastnili ranní mše za budoucí hlavu církve v bazilice sv. Petra, kam zamířila i část poutníků. Těch přijely sledovat volbu nového papeže přímo ve Vatikánu desítky tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volba papeže. Řeholnice u baziliky svatého Petra ve Vatikánu sledují na obrazovce mši za budoucího papeže

Volba papeže. Řeholnice u baziliky svatého Petra ve Vatikánu sledují na obrazovce mši za budoucího papeže | Zdroj: Reuters

Ve Svatopetrské bazilice se dopoledne shromáždilo všech 115 kardinálů – volitelů. Mši za nového papeže celebroval kardinál děkan Angelo Sodano.

To nejdůležitější však přijde odpoledne a večer. Po mši a po přestávce na oběd se kardinálové z vatikánského Domu svaté Marty přesunou do Pavlovy kaple v Apoštolském paláci a odtamtud pak kolem půl páté do Sixtinské kaple. Tam by mělo večer dojít k první volbě.

Kardinálové mohou o novém papeži rozhodnout už dnes, obecně se to však nepředpokládá. Jako o možné budoucí hlavě státu se mluví o čtyřech až pěti jménech, shodnout se na novém papeži však volitelé musí dvěma třetinami hlasů, ze 115 přítomných jich tedy musí pro jednoho hlasovat 77.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ranního interview na Radiožurnálu byl Jan Balík z České biskupské konference

Původně mělo rozhodovat o nové hlavě katolické církve 117 kardinálů. Jeden z nich se však omluvil pro nemoc, která mu neumožňuje přicestovat do Vatikánu. Další se vzdal církevní hodnosti kvůli podezření ze sexuálního obtěžování mladých kleriků v 80. letech.

Po dobu konkláve budou kardinálové bydlet ve vatikánském Domě svaté Marty, kde je také připraveno apartmá pro příštího papeže.

„Je to moderní zařízení, nikoli luxusní hotel, ale dá se říct toho penzionového typu, kde tedy máte svůj pokoj s příslušenstvím, ale jsme pod určitým deštníkem. To znamená, že žádný telefon, žádné rádio, žádná televize, žádný počítač. To je dáno tím, aby přece jen nedocházelo k nějakému ovlivňování a tak dále,“ vysvětluje český kardinál Dominik Duka.

První rozhodující moment může přijít ve čtvrtek večer, říká jeden z volitelů papeže kardinál Duka

Číst článek

Konkláve podle Duky stojí při výběru hlavy církve před několika úkoly. „Uvědomit si: bude Evropan, či nebude Evropan. A do jaké míry bude mít porozumění pro celosvětovou církev, pro všech pět světadílů,“ říká Duka a dodává, že církev se pod novým vedením musí přizpůsobit době.

„Ústředí církve se musí do jisté míry přiblížit a připravit na efektivnější a mezinárodnější vedení církve,“ říká kardinál. Papežova role podle něj přesahuje všeobecnou církev.

„Když si uvědomíme, že není jen hlavou římskokatolické církve, ale že je také přirozeným mluvčím křesťanů, že také patří mezi světové morální autority – to jsou tři hlediska, se kterými musíme počítat,“ dodává Duka.

Zcela tajná volba

Volba papeže má svá specifická pravidla. Jak podotýká Jan Balík z České biskupské konference, jedná se o zcela jiný typ volby, než na jakou jsou lidé běžně zvyklí.

„Jedná se především o modlitbu, proto jsou kardinálové při té volbě v Sixtinské kapli, tedy v bohoslužebném prostoru, jsou slavnostně oblečeni a modlí se především žalmy. Také když potom kardinál přináší svůj hlasovací lístek a vkládá ho do urny, tak musí říci také předepsanou modlitbu,“ říká Balík.

Volba je zcela tajná, kardinálové dokonce musí napsat jméno svého kandidáta pozměněným písmem. Lístky se pak spálí.

Kardinálové se scházejí ve Vatikánu kvůli volbě papeže | Foto: Reuters

Balík také připomíná, že během konkláve se nesmí dělat žádná kampaň ani koalice mezi voliteli. „Prostě je kladený důraz na to, aby kardinálové opravdu rozhodovali podle svého vědomí před Bohem,“ vysvětluje Balík.

Výsledek volby ohlásí kouř stoupající z kamen v kapli. Bílý znamená úspěšnou volbu, černý, že se volí dál. K tomu jsou v kapli speciální kamna. Černého kouře se dosáhne přidáním chemikálie.

Sbor kardinálů papeže volí za uzamčenými dveřmi, pouze jíst a spát jezdí jinam. Balík podotýká, že v minulosti byli volitelé dokonce v kapli zazděni. „Právě proto, že byli uzamčeni nebo zazděni, tak aby lidé venku věděli, že je mohou zase otevřít, tak se začal dělat ten kouř,“ popsal Balík.

O volbu papeže je mimořádný zájem. Ve Vatikánu je přes pět tisíc akreditovaných novinářů.

Původ pojmenování Sixtinské kaple je třeba hledat v římských katakombách

Číst článek

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, Markéta Šindelářová, kko, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme