Začínáme znovu budovat naši zemi, je slyšet z Libye

Situace v libyjském Tripolisu se relativně uklidňuje. Boje mezi povstalci a vojáky bývalého vůdce Muammara Kaddáfího se odehrávají s nižší intenzitou než včera. Z východolibyjského Benghází se do Tripolisu stěhují členové Prozatímní národní rady, aby po plukovníkovi Kaddáfím převzali moc v této rozlehlé severoafrické zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krvavý Tripolis

Krvavý Tripolis | Zdroj: Reuters

Povstalci už mají částečně pod kontrolou i tripoliskou čtvrť Abú Sálim, kterou ještě včera ovládali Kaddáfího síly. Kaddáfí sám je stále neznámo kde.

„On je taková symbolická osoba, která může nadále inspirovat nebo pobízet k odporu či terorismu. Je důležité, aby buď odešel ze země, nebo dal najevo svou porážku. Dokud se tak nestane, ta situace bude nejasná,“ říká arabistka Zora Hesová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín informoval o aktuální situaci v Libyi v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Předseda Prozatímní národní rady NTC Mustafa Abduldžalíl zatím z bezpečnostních důvodů zůstává v Benhgází, zatímco jiní členové Rady už začali pracovat v Tripolisu. Jejich hlavním úkolem je stabilizace situace a zajištění dodávek humanitární pomoci do západní Libye.

Nejdůležitějším cílem povstalců je momentálně přenést všechny jejich přechodné instituce z Benghází do Tripolisu a uvést je do provozu. Zajištění základních funkcí státu. Ode dneška zde už funguje ministerstvo financí.

Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové teď Spojené státy očekávají, že Přechodná národní rada splní své závazky a vytvoří demokratický stát, který bude chránit práva občanů.

„Tím, že začne platit platy zaměstnancům státu, tím, že dá najevo impulzivní politiku státu, která umožní i původním Kaddáfího spolupracovníkům se zapojit,“ vysvětluje, jak na to, arabistka Zora Hesová. „První kroky této vlády jsou spíše pozitivní. Mají šanci na úspěch,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabistka Zora Hesová ve Světě o jedné na Rádiu Česko

Povstalci potřebují peníze a důvěru obyvatel

Povstalci teď potřebují hlavně okamžitý přísun peněz, aby si zajistili důvěru tamního obyvatelstva a aby se jim podařilo uvést veškerou základní infrastrukturu v Tripolisu do provozu. Podle posledních zpráv zde neteče už žádná voda.

Bude to důležitý krok k tomu, aby si získali důvěru obyvatel z východu, kteří zatím nevědí, co si mají o převratu myslet. V Tripolisu po příchodu povstalců nebyly žádné velké oslavy. Lidé se bojí a zůstávají v domech.

Povstalci by měli na obnovu země poničené občanskou válku získat 1,5 miliardy dolarů ze zmrazených Kaddáfího účtů. K tomu, aby dokázali zajistit alespoň základní chod státu, ale potřebují alespoň pět miliard.

Obyvatelé Tripolisu se stěhují z centra města | Foto: Reuters

„Hodně států je ochotna poskytnout velké půjčky, protože vědí, že pokud se situace bude vyvíjet dobře, tak tyto peníze dostanou zpátky z vývozů ropy. Teď ale čekají na to, až se ukáže, jak bude Národní rada jednat,“ vidí řešení Hesová.

OSN se bojí násilí ve městě

OSN vyzývá obě strany v Libyi, aby zajistily, že nedojde ke zbytečnému násilí a aktům pomsty. Povstalci se snaží dokázat, že režim plukovníka Kaddáfího vraždil civilisty do poslední chvíle. V tripoliské nemocnici našli 17 těl obětí politických aktivistů, odpůrců Muammara Kaddáfího, kteří byli zastřeleni zezadu.

Na místě by už měli pracovat experti OSN a Amnesty International, aby zjistili, jestli šlo o masovou popravu. Pokud ano, bude to důležitý důkaz v případném soudu s Kaddáfím. Po něm je totiž vyhlášeno pátrání ze strany Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.

Naďa Bělovská, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme