‚Rovnováha mezi solidaritou a odpovědností.‘ Evropský parlament schválil migrační reformu

Evropský parlament finálně schválil reformu migračních a azylových pravidel Evropské unie. Balík opatření má podle Evropské komise přinést efektivnější azylové řízení a rychlejší vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Souhlas europoslanců byl posledním nutným krokem k přijetí reformy.

Bruselu (Aktualizováno: 18:30 10. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské vlajky před sídlem Evropské komise v Bruselu, Belgie 20. září 2023

Evropské vlajky před sídlem Evropské komise v Bruselu, Belgie 20. září 2023 | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Balík nevyřeší všechny problémy spojené s migrací, ale jde o velký krok vpřed směrem ke skutečné kontrole a dobrému humánnímu řízení migrace. Zda se balík schválí, bylo do poslední chvíle nejisté.

Pro Čechy neznamená být Evropanem a občanem EU to samé. Unie nese politický náboj

Číst článek

Podpora všech deseti předpisů, které poslanci ve středu schvalovali, totiž vůbec nebyla jistá. Jednotlivé frakce tak s napětím počítaly každý hlas. Reforma se tedy se stoprocentní podporou nesetkala.

Nepodpořili ji třeba Piráti. Balík podle nich ve svém celku nepřináší efektivní řešení bezpečnostních problémů a naopak může zhoršit lidskoprávní situaci v unii.

„Legislativa zhoršuje postoj k biometrickým údajům příchozích osob, které se nově mají odebírat i u dětí. Nově také hrozí, že budou tyto citlivé údaje odesílány do země původu, tedy většinou do rukou autoritářského režimu,“ varuje europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

„Velkým kamenem úrazu je pak revize tzv. dublinského systému. Pakt nabízí jen kosmetické změny tohoto problematického systému, kde žádost doposud zpracovávala pouze země prvního vstupu. Revize ovšem nenabízí řešení, jen další byrokratickou přítěž,“ vyjmenovává další problémy, které v balíku Piráti spatřují.

Některým europoslancům zase vadí určitá povrchovost paktu jako takového – konkrétně třeba to, že neřeší, jak migrační krize včas podchytit.

„Zákonodárci při přípravě dokumentu úplně zapomněli na to nejpodstatnější – jak migračním krizím předcházet. Pakt řeší až důsledky, navíc způsobem, se kterým nemohu souhlasit,“ říká poslanec Evropského parlamentu Ondřej Kovařík (za ANO).

Problém je podle něj zejména upozadění spolupráce se státy mimo Evropskou unii. „V momentě, kdy jsou žadatelé již na území Evropské unie, se vše komplikuje, protože jejich návrat je administrativně i logisticky velmi obtížný,“ dodává.

Počet žadatelů o azyl v EU byl loni nejvyšší od migrační krize. Nejvíce jich je ze Sýrie a Afghánistánu

Číst článek

Členské státy finální verzi paktu odsouhlasili už v únoru. Nyní se čeká už jen na formální potvrzení rady. Liberální frakce europoslanců Renew označila středeční schválení migrační reformy europarlamentem za historické rozhodnutí.

Evropská lidová strana uvedla, že se po letech podařilo prolomit patovou situaci. O reformu migračních pravidel Evropská unie usilovala už od roku 2015.

Šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová uvedla, že pakt přináší rovnováhu mezi solidaritou a odpovědností. Reforma by měla zavést mimo jiné pravidla povinné solidarity s přetíženými státy.

Středeční hlasování europoslanců na pár minut přerušili demonstranti proti migračnímu paktu, kteří skandovali z ochozů jednacího sálu.

kth, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme