Žadatelé o výstavbu malých vodních elektráren si rozdělí půl miliardy. Rybáři nesouhlasí

V létě se vyostřují spory mezi rybáři a majiteli malých vodních elektráren. Dohadují se, kdo má větší právo na vodu. Dnes české úřady evidují 1420 elektráren s výkonem do tisíce kilowattů. A malých elektráren na řekách nepochybně přibude, ministrovo průmyslu totiž letos dotuje jejich výstavbu a rekonstrukci částkou půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá vodní elektrárna a rybí přechod Beroun | Foto: Stavba roku

Vodní elektrárny podle Tomáše Kepra z Českého rybářského svazu ničí řeky: „Ty, s kterými nejsou problémy, bych spočítal na prstech jedné ruky.“ Elektrárny podle něj komplikují tah ryb, berou vodu z řeky a kazí rybolov.

„Zdravá ryba do turbíny nevpluje. Pro toho pstruha nějaký metrový jez nic není. I daleko vyšší. Ti to skáčou ze sportu,“ brání se majitel elektrárny Vlastimil Štukavec.

Na českých řekách může vzniknout až 140 nových nebo rekonstruovaných malých vodních elektráren. Tolik zájemců totiž podalo na ministerstvu žádost o dotaci.

Úřad rozdělí celkem půl miliardy korun, na každého žadatele se ale nedostane. Peníze dostane jen polovina z nich, ostatní musejí stavět za své nebo počkat na lepší časy.

Se žádostí to zkusil i Zdeněk Kamarýt, který už deset let chystá malou vodní elektrárnu na říčce Černá v jižních Čechách a investoval do ní nemalé částky. „Pořízení všech pozemků v údolí, kudy vede náhon, vlastní jez – je to o práci, o nervech,“ říká.

Větší šanci mají elektrárny s už vyřízeným stavebním povolením a ty, u kterých se počítá s celoročním provozem. Kdo dotaci ve výši až 30 milionů korun skutečně získá, oznámí úřady nejdříve za tři až pět měsíců.

Ivan Studený, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme