Zadlužené Řecko v Moskvě o finanční pomoc nežádalo, tvrdí Putin

Zadlužené Řecko nepožádalo Rusko o finanční pomoc. Po setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem v Moskvě to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Atény by ale podle něj mohly od Ruska dostat půjčku na konkrétní investiční projekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexise Tsipras (vlevo) jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Tsiprasova cesta do Moskvy sklidila kritiku z Evropské unie. Osmadvacítka má s Ruskem napjaté vztahy, uvalila na něj sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. Rusko odpovědělo zákazem dovozu některých potravin z EU.

Premiér Tsipras kritiku svojí moskevské cesty odmítl. Řecko má podle něj právo na samostatnou politiku. S Putinem se prý bavil o tom, jak přilákat do Řecka ruské investice, třeba v turismu nebo ve stavebnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do 24. dubna se má Řecko dohodnout na reformním programu s euroskupinou, připomněl Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace na Vídeňské univerzitě

Řecko by se prý mohlo podílet i na stavbě plynovodu Turkish Stream, který by měl dodávat plyn z Ruska do jižní Evropy.

Vladimir Putin řekl, že Rusko nechce štvát členské státy EU proti sobě navzájem a chce jen dobré obchodní vztahy s Řeckem.

Ruské firmy taky mají zájem účastnit se privatizace řeckých státních podniků. Podle Putina z toho budou profitovat i věřitelé, kterým Řecko dluží peníze.

Problémy Atén s refinancováním dluhu

Návštěva se koná v době, kdy Řecko žije od jedné splátky ke druhé a je pro něj stále těžší získat peníze na jejich pokrytí.

Atény nemají přístup na trh dlouhodobých dluhopisů a mezinárodní věřitelé uvolní zbytek záchranného balíku, až řecká vláda předloží dodatečný plán reforem.

Refinancování řeckého krátkodobého dluhu tak zůstává pouze na domácích bankovních ústavech. Zahraniční investoři od něj dávají ruce pryč.

Řecku se dnes podařilo prodat šestiměsíční dluhové papíry, kterými pokryje splátku krátkodobých dluhopisů. Ve čtvrtek zase musí Atény zaplatit Mezinárodnímu měnovému fondu 450 milionů eur.

„Každý den se objevují nové a nové termíny, kdy mají Řecku definitivně dojít peníze,“ poznamenal Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace Vídeňské univerzity.

„Kromě těchto spekulací je jediným oficiálním termínem stále 24. duben, kdy by se Řecko mělo dohodnout na reformním programu s euroskupinou. Takže do té doby jsou to spekulace, ale vypadá to, že minimálně do toho data budou schopni Řekové dluhy financovat,“ předpokládá Kudrna.

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme