Žádné analýzy dopadů brexitu nemáme, bylo by to zbytečné, tvrdí britský ministr

Britský ministr pro brexit David Davis ve středu v parlamentu přiznal, že vláda nezhotovila žádné posudky dopadů odchodu z EU na britské hospodářství, ačkoli v minulosti hovořil o desítkách studií pro jednotlivé sektory. Přínos takových hodnocení by podle Davise byl „téměř nulový“, vzhledem k rozsahu změn, které Británii čekají, až v březnu 2019 unii opustí.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr pro brexit David Davis

Ministr pro brexit David Davis | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Na zasedání parlamentního výboru pro vystoupení z EU zazněla podle agentury Bloomberg salva smíchu, když Davis uvedl, že „žádné systematické posudky dopadů nejsou“.

Očekávaný průlom nenastal. Schůzka Junckera a Mayové posun v jednáních o brexitu nepřinesla

Číst článek

Reagoval na dotaz předsedy výboru Hilaryho Benna, kterého zajímalo, zda existují studie o změnách v automobilovém, leteckém a finančním sektoru. Ve všech případech je odpověď záporná,“ řekl Davis.

Letos v únoru přitom Davis zákonodárcům řekl, že „pokračujeme v analyzování dopadů našeho vystoupení napříč celým hospodářstvím Británie“. Na konci roku 2016 a dokonce i letos v červnu hovořil o zpracovávání studií, které vyhodnocují dopady v 50 či 60 různých odvětvích.

Ve středu ale Davis uvedl, že takové snažení by bylo téměř zbytečné. „Když dochází ke změně paradigmatu, žádný model není správný,“ vysvětloval.

Labouristé: je to chaos

Zástupci liberálních demokratů mají za to, že posudky jsou naléhavě nutné, zatímco labouristé komentovali nový vývoj tak, že jde o „chaos“. Podle Bloombergu ale nebyli s Davisovým vystoupením spokojeni ani někteří stoupenci brexitu.

Většina toho je vcelku nezajímavá a sestává z materiálů, které byste našli ve složce s novinovými výstřižky, komentoval Davisovu prezentaci před výborem konzervativec John Whittingdale.

Referendum o brexitu by se mělo zopakovat, myslí si Blair. 'Lidé mají právo měnit svůj názor,' říká

Číst článek

Zároveň se nabízí otázka, zda Davis nemystifikoval parlament, což by jej mohlo stát ministerský post, napsal Bloomberg.

Tím by byla ještě více oslabena vláda premiérky Theresy Mayové, která nemá v dolní komoře většinu a opírá se o podporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). U té Mayová v pondělí narazila kvůli neshodám o podobě hranice mezi Irskem a Severním Irskem po vystoupení Británie z EU.

Britský parlament se ve středu rovněž zabýval finálními cíli celého procesu, který vyvrcholí 29. března 2019. Ministr financí Philip Hammond ale zákonodárcům sdělil, že vláda ještě nestanovila, co od konečné dohody očekává, napsala agentura Reuters. Mayová se podle svého mluvčího bude kýženým vyústěním brexitu zabývat ještě před koncem roku.

Stále přitom zůstávají nevyřešeny některé body v rámci první fáze rozhovorů o brexitu, zejména pak otázka severoirské hranice. Ministr Hammond řekl, že pokud v tomto směru nedojde k názorové shodě mezi Londýnem a EU, situaci by mohly řešit specifické dohody pro jednotlivé oblasti přeshraniční spolupráce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme