Žádné odposlechy v Trump Tower nebyly, uvedl výbor. Prezident i tak trvá na Obamově vině

Výbor pro zpravodajské služby amerického Senátu ve čtvrtek oznámil, že nenašel důkazy o instalování odposlechů v newyorské Trump Tower během loňské prezidentské kampaně. Z nařízení takového odposlouchávání Trump počátkem března obvinil svého předchůdce Baracka Obamu. Absenci jakýchkoli důkazů ve středu popřel i stejný výbor ve Sněmovně reprezentantů, dolní komoře Kongresu USA. Trump ale na svém tvrzení trvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Republikán Richard Burr a jeho demokratický kolega Mark Warner, kteří senátní výbor vedou, se ve čtvrtek k Trumpově výroku postavili odmítavě.

„Informace, které máme k dispozici, nenaznačují, že by byla Trump Tower předmětem sledování ze strany jakékoli agentury vlády Spojených států před volebním dnem nebo po něm," uvedli v prohlášení.

Členové výboru pro tajné služby nevěří, že by Obama nařídil odposlouchávání Trumpa

Číst článek

Stejný názor vyslovil ve čtvrtek i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, nejvýše postavený republikán v parlamentu. „Výbor pro zpravodajské služby ve svém pokračujícím, stále se rozšiřujícím vyšetřování všech záležitostí kolem Ruska dospěl ve vztahu k naší zpravodajské komunitě alespoň prozatím k závěru, že žádné odposlouchávání neexistovalo," řekl americkým novinářům.

Prezident ale na svém tvrzení trvá. Jeho mluvčí Sean Spicer novinářům řekl, že Donald Trump „si stojí za svým".

Šéf výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Devin Nunes už ve středu potvrdil, že žádné důkazy o Obamově prohřešku nejsou. V pondělí se na veřejném slyšení v Kongresu hodlá zeptat šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování Jamese Comeyho, zda nějaké důkazy našel.

Sám Trump v noci na čtvrtek svá obvinění zmírnil. Televizi Fox News řekl, že „odposlechy mohou znamenat mnoho věcí". Slíbil, že během příštích dvou týdnů se veřejnost může v tomto ohledu dozvědět „některé velmi zajímavé" okolnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme