Žádné problémy, říkají turisté v Káhiře. Přesto se do Egypta davy nehrnou

V mnoha českých domácnostech už jistě vrcholí ‚válečné porady‘, kam letos na dovolenou. Kromě hloubky našich peněženek a obliby jednotlivých zemí ale hraje letos výraznou roli také politika. Zvláště u lidí, kteří mají rádi Orient. Desítky tisíc Čechů jezdily dlouhá léta spokojeně třeba do Egypta. Po tamní loňské krvavé revoluci se ale statisíce cizinců k severoafrické zemi otočily zády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyramidy patří k největším lákadlům Egypta

Pyramidy patří k největším lákadlům Egypta | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Přiletěli jsme včera na deset dní, pojedeme do Luxoru a dál na jih. Zatím jsme žádné problémy nezaznamenali. Celá naše skupina si zájezd koupila před několika měsíci, nikdo z nás ale cestu nezrušil,“ říká dánská turistka Meca, která sedí spolu s desítkami dalších cizinců v parku před Egyptským muzeem.

Do Egypta se nebála, stejně jako třeba Rus Jaroslav s manželkou. „Jsme už tři dny v Hurghadě a dneska jsme vyrazili na pyramidy a sem do Káhiry. Co se týká bezpečnosti, nic zvláštního jsme nezažili,“ poznamenává další účastník hromadného zájezdu do Egypta. Nedaleko odtud jsou ale desítky malých hotelů, které jsou závislé na individuálních turistech. A ti se skoro vytratili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nakolik je obava z návštěvy Egypta opodstatněná, zjišťoval v Káhiře blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

„Před revolucí byla turistika pro hotel i pro celý Egypt vynikající. V posledním roce je to ale velmi slabé, někdy je hotel i několik dní za sebou úplně prázdný,“ naříká majitel hotýlku, který doporučují přední turistické průvodce.

„Máme dvacet čtyři pokojů, když jsou vůbec nějací hosté, bývají obsazené v průměru tak tři z nich. Před revolucí jsme byli plní, museli jsme rezervace odmítat,“ stěžuje si. Češi ale do Egypta daleko častěji než s batohem vyrážejí na pobytové zájezdy k moři. Nakolik z Egypta utekli i čeští turisté, pozoruje česká ambasáda v Káhiře.

„Podle hodnocení egyptských úřadů došlo v minulém roce k propadu asi o třicet procent. Obdobný propad jsme zaznamenali i v těch číslech, která máme k dispozici my. Co se týká bezpečnostních či jiných problémů, tak jsme nezaznamenali žádné komplikace, do kterých by se čeští turisté dostali,“ vysvětluje český velvyslanec Pavel Kafka.

‚Mohou za to i média‘

Jeho úřad průběžně zveřejňuje na stránkách českého ministerstva zahraničí varování pro zájemce o cestu do nejlidnatější arabské země: „V současné době doporučujeme opatrnost při návštěvách velkých měst, kde dochází k častým demonstracím. Zároveň platí doporučení větší opatrnosti při zejména individuálních cestách na Sinajském poloostrově a v oblasti západního Egypta.“

Pan Ibráhám Šaukat pracuje pro velkou cestovku, která do Egypta vozí české dovolenkáře. I jeho firma tady ztratila více než polovinu klientů. Ani on ale neví o žádných incidentech: „Naši hosté přiletí, čekáme na ně s autobusy, vyzvedneme je z letiště do hotelu. Tam mají všechno v hotelu, jinak ale mají také výlety do Jordánska nebo do Izraele.“

Odliv turistů připravil o obživu statisíce Egypťanů | Foto: Břetislav Tureček

Předtím oblíbené výlety z Hurghady nebo ze Šarm aš-Šajchu do Káhiry už pobytoví turisté moc nevyhledávají. Podle všeho se bojí. „Bojí se. A já tomu rozumím,“ krčí rameny Ibráhám Šaukat. A proč si tedy myslí, že mají cizinci k návštěvě některých míst nedůvěru?

„Možná na tom nesou vinu i zahraniční média. Soustřeďují se na problémy a vyvolávají dojem, že demonstrace a nepokoje jsou po celém Egyptě. Přitom protesty jsou pouze na náměstí Tahrír a na pár dalších místech. Egypt není jako byla Libye nebo Sýrie. Občas se tu stávkuje, ale to se přeci děje i u vás v Evropě,“ uzavírá.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme