Žádné země na světě spolu nepracují víc, řekla britská premiérka po setkání s Trumpem

Britská premiérka Theresa Mayová se v pátek s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dohodla na tom, že se budou snažit uzavřít „ambiciózní" obchodní dohodu o volném obchodu. Šéfka britské vlády to řekla na společné tiskové konferenci s Trumpem po jednání v rezidenci britských premiérů Chequers. Mayová Spojeným státům rovněž poděkovala za podporu v případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala.

Video Londýn (Aktualizováno: 15:50 13. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mayová po setkání s Trumpem ocenila zvláštní vztah Británie a USA a prohlásila, že spolu s americkým prezidentem chtějí tento vztah ještě prohloubit. Jednou z oblasti hlubší spolupráce by podle ní měla být bezpečnost, další hospodářství a obchod.

Na dotaz týkající se kritiky chystané podoby odchodu Spojeného království z Evropské unie, která z úst amerického prezidenta zazněla v rozhovoru poskytnutém listu The Sun, Mayová řekla, že zařídí takový brexit, pro jaký Britové hlasovali v předloňském referendu.

Trump, NATO, procenta, Kongres a my

Číst článek

Zdůraznila, že brexitem skončí volný pohyb osob, posílání peněz do rozpočtu EU, jurisdikce Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku na britském území i účast Británie na společné zemědělské politice. „To je to, pro co Britové hlasovali, a to je to, co jim dáme,“ zdůraznila.

Trumpovi premiérka poděkovala za podporu, které se Británii od Washingtonu dostalo v souvislosti s kauzou otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Anglii, ze které Londýn obviňuje Moskvu, jež to popírá.

Mayová zároveň přivítala skutečnost, že se v pondělí uskuteční summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Za důležité označila, že americký prezident do jednání se svým ruským protějškem vstupuje „z pozice síly“ a s jednotnou Severoatlantickou aliancí v zádech.

Brexit

Rozhodnutí o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie je věcí Británie, prohlásil Trump, který zároveň Londýnu slíbil, že bude moci s USA po brexitu obchodovat. Trump přitom ve čtvrtečním rozhovoru s bulvárním listem The Sun kritizoval plán Mayové na budoucí vztahy s EU.

„Cokoli uděláte, bude to v pořádku," řekl Trump na páteční společné tiskové konferenci s Mayovou. Dodal, že americká vláda plně respektuje vůli Britů vládnout si sami.

Mayové jsem říkal, jak brexit provést, ale neposlechla, uvedl Trump během prvního dne návštěvy Británie

Číst článek

Trump listu The Sun řekl, že brexitový plán je špatný a že neumožní uzavřít budoucí obchodní dohodu mezi USA a Británií. Na tiskové konferenci s Mayovou ale prohlásil, že po debatě s premiérkou a jejími experty si je jistý, že nebude problém obchodní dohodu mezi Washingtonem a Londýnem uzavřít. Navíc zveřejněné informace, podle kterých premiérku kritizoval označil za „fake news".

Mayová v této souvislosti doplnila, že Británie po vystoupení EU bude moci uzavírat obchodní smlouvy se všemi zeměmi.

NATO

Donald Trump také poděkoval britské premiérce Therese Mayové, že na summitu NATO v Bruselu podpořila jeho požadavek, aby všichni členové aliance spravedlivě sdíleli náklady na obranu.

Trump v Bruselu kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Všichni členové aliance zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli. To se týká i České republiky, která prozatím investuje do armády zhruba jedno procento HDP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme