Žádost Islandu o vstup do EU dostane na stůl Evropská komise

Island má za sebou další krok na cestě do Evropské unie. Přihlášku do sedmadvacítky podal ostrovní stát minulý týden. Dnes ministři zahraničí Unie dali svolení k tomu, aby islandskou žádost posoudila Evropská komise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři zahraničí Islandu a Švédska

ministři zahraničí Islandu a Švédska | Zdroj: ČTK

Rozhovory o členství Islandu budou podle očekávání všech výrazně jednodušší než třeba se zeměmi na Balkáně. Nikdo nepochybuje o úrovni islandské demokracie nebo o tom, že na ostrově funguje tržní ekonomika.

Island ale může mít problém se svými bankami, které se zhroutily kvůli světové finanční krizi: Velká Británie a Nizozemí požadují, aby Reykjavík odškodnil jejich občany, kteří na Islandu uložili peníze.

Možná vůbec nejtěžší otázkou rozhovorů bude rybolov. Island by totiž jako člen Unie musel ostatním zemím umožnit lov ve svých vodách, což dosud vždy odmítal.

K tématu si můžete také přečíst:
Bildt: Cesta Islandu do EU by mohla být kratší
Island se hlásí o členství v Evropské unii
Island chce vstoupit do Evropské unie
Islandský parlament ovládne po předčasných volbách levice
O desítky miliónů eur zřejmě na Islandu přišla německá státní rozvojová banka
Island jedná v Moskvě o půjčce na záchranu ekonomiky
Hradci Králové hrozí kvůli investici na Islandu ztráta 74 milionů korun

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme