Žádosti českých Romů jsou v Británii zamítány

Čeští Romové se v létě opět stěhují do Británie. Do imigračního střediska v Cambridgi přichází každý den zhruba 6 nových uchazečů o azyl. Tyto žádosti českých Romů jsou ale ve Velké Británii prakticky ve sto procentech případů zamítnuty. Pracovníci Ministerstva vnitra totiž zvažují, zda žadatel splňuje podmínky ženevské konvence OSN - a ty jsou dost tvrdé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

romské děti | Foto: René Volfík

Zatímco se uznává - a uznávají to i české úřady - že v České republice je určitá diskriminace Romů jako etnické skupiny, neuznává se už ovšem, že Romové jsou doma ponásledováni, což je právě jedna z podmínek pro udělení azylu. Žádost o azyl je zamítnuta velmi brzy, často to bývá jeden týden po podání žádosti. Každý žadatel má ovšem právo proti zamítnutí se odvolat. Odvolání zkoumá nezávislý soudce zvaný adjudicator a ten může zvrátit rozhodnutí ministerstva vnitra a žadateli udělait povolení k pobytu ve Velké Británii. To se ovšem děje jen ve velmi malém počtu případů.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme