Koronavirus snížil počet žádostí o azyl. V dubnu jich v Evropské unii bylo u 87 procent méně, než v lednu
Kvůli pandemii a opatřením, která země přijaly v boji proti šíření koronaviru, v dubnu prudce klesl počet nových žádostí o azyl v Evropské unii a čtyřech dalších zemích. Informoval o tom ve čtvrtek Evropský podpůrný azylový úřad (EASO). Podle něj se počet žádostí v dubnu ve srovnání s lednem snížil o 87 procent.
Úřady sedmadvaceti členských zemí Evropské unie a čtyř zemí Evropského sdružení volného obchodu (ESVO; Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko) přijaly v dubnu jen 8730 žádostí o azyl. To je podle EASO nejméně od roku 2008. Za leden přitom ještě země evidovaly 65 692 žádostí.
Maďarsko ruší kritizované tranzitní zóny pro žadatele o azyl na hranicích se Srbskem
Číst článek
Už v březnu, kdy začaly jednotlivé evropské země v boji s covidem-19 přijímat karanténní opatření a schengenský prostor volného pohybu uzavřel své vnější hranice, byl úbytek počtu nových žádostí o azyl znatelný. Podáno jich na území 31 dotčených států bylo jen asi 35 tisíc. Za celý rok 2019 přijaly země EU a ESVO zhruba 714 tisíc žádostí o azyl.
Nejvíce žadatelů podle EASO pocházelo v dubnu ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Turecka. Obzvlášť velký propad v počtu podaných žádostí zaznamenala unijní agentura u lidí z Venezuely a Kolumbie, kteří se kvůli zrušení letecké dopravy neměli jak do Evropy dostat. Ve srovnání s počátkem letošního roku počet žádostí u Venezuelanů v dubnu klesl o 98, u Kolumbijců o 99 procent.
Podle EASO nicméně „nic nenaznačuje, že by se poptávka po mezinárodní ochraně snižovala“. Evropské země by se naopak „měly připravit ve střednědobém horizontu na zvýšení počtu žádostí o azyl včetně těch, které budou souviset s dopadem covidu-19 na chudé země“.