Zadržen synovec Saddáma Husajna

Irácká policie ve středu zatkla synovce bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna. Zadržený muž byl údajně jedním z nejštědřejších "sponzorů" iráckých povstalců. Podle pracovníka iráckého ministerstva obrany, který si přál zůstat v anonymitě, tak dostala povstalecká síť velkou ránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Jásir Sabáví Ibráhím je synem Saddámova nevlastního bratra Sabávího Ibráhíma Hasana Tikrítího. Ten figuroval na seznamu 55 nejhledanějších exponentů bývalého iráckého režimu jako číslo 36 a už byl dopaden. Jeho potomek byl údajně zatčen v Bagdádu několik dnů poté, co ho syrské úřady donutily vrátit se zpět do vlasti.

V Sýrii, Jordánsku a Jemenu Ibráhím podle iráckých úřadů pravděpodobně spravoval finanční prostředky bývalé vládní strany Baas a organizoval širokou síť rebelů v celém Iráku. Prý také koordinoval činnost baasistických povstalců s teroristickou sítí Jordánce Abú Músy Zarkávího.

Ibráhím byl údajně číslem dvě v iráckém vedení povstalců. Spojené státy už v červenci zmrazily jeho majetek v USA i majetek jeho dalších pěti bratrů. Ibráhímův otec, Sabáví Ibráhím Hasan Tikrítí, působil jako Saddámův poradce. V letech 1990 byl ředitelem hlavní zpravodajské služby Muchábarát, po okupaci Kuvajtu v 1990 tamním guvernérem pro bezpečnostní záležitosti. Jeho zadržení USA oznámily 27. února letošního roku.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme