Německý milionář měl ve sklepě funkční tank a nacistické předměty. Stanul za to před soudem

Lidé mají ve sklepě schované leccos. Ale to, co objevili policisté na severu Německa, asi překonalo všechna očekávání. Jeden milionář si tam zaparkoval nelegálně držený tank z druhé světové války a taky tisíce předmětů s nacistickou tematikou. 84letý muž v sobotu stanul před soudem a zodpovídá se hned z několika trestných činů. 

Od zpravodaje z místa Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank z druhé světové války, který měl muž ve sklepě, byl v perfektním stavu. Před deseti lety mu ho opravila armáda (ilustrační foto) | Foto: Alf van Beem | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 1.0,©

Policie v milionářově domě provedla razii již před pěti lety a raději si tam tehdy přivolala i vojáky. Kromě tanku typu Panther nalezli i protiletadlový kanon, staré námořní torpédo nebo velký minomet. Majitel si ve sklepě podle vyšetřovatelů postavil i několik stovek figurín v nacistických uniformách a na třetí říši odkazovaly i různé detaily ve vybavení budovy.

Pronikl do filmů i čítanek a dostal růžový nátěr. Tank číslo 23 byl na Smíchově odhalen před 75 lety

Číst článek

Třeba před vilou tohoto bývalého makléře stála socha, která kdysi zdobila vchod do Hitlerova kancléřství a například i pokojové lampy měly na sobě stínítka s runami, které se nápadně podobají těm, které využívala SS.

Vyšetřovatelé zároveň zjistili, že měl muž kontakty na neonacisty a přispíval na chod jejich organizací. Nicméně před soudem se zodpovídá hlavně za nelegální držení zbraní, a to nejen tanku, kanonu a torpéda, ale i velké řady samopalů, pistolí nebo granátů.

Jaký trest muži hrozí, záleží na posouzení zadržených předmětů. Soud musí zjistit, zda jsou funkční. Samotní vyšetřovatelé tvrdí, že některé kousky by se daly využít k zabíjení, a tím pádem jde o nelegální držení smrtících zbraní. Obhájce však zdůrazňuje, že klientovi je dávno přes osmdesát, a soud by tak měl přihlížet k jeho věku.

Armádní servis

Případ má i další zajímavou zápletku. Nalezený tank byl v perfektním stavu, jelikož majitel ho nechal před ani ne deseti lety kompletně opravit. O pomoc při tom požádal samotnou německou armádu, která má na reparace experty a za peníze se věnuje i sběratelským kouskům.

Vojáci vycházeli při práci z toho, že takový obří tank musí být držený legálně a po muži proto nechtěli žádné dokumenty. V přepočtu za asi tři čtvrtě milionu korun mu zprovoznili motor a muž si pak tank opět schoval do sklepení. V současnosti už stojí zabavený na vojenské základně v Německu.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme