Východolibyjské síly odvlekly do přístavu loď s tureckou posádkou kvůli prověření jejího nákladu

Východolibyjské síly v sobotu zadržely u libyjských břehů loď s tureckou posádkou a plující pod grenadskou vlajkou. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí samozvané Libyjské národní armády polního maršála Chalífy Haftara. Důvodem zadržení plavidla bylo podle mluvčího Ahmada Mismarího prověření nákladu.

Benghází Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní loď (ilustrační foto)

Nákladní loď (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Loď byla zadržena v době sílícího napětí mezi Libyí a Tureckem, které podporuje mezinárodně uznávanou libyjskou vládu v Tripolisu, a nikoli východolibyjskou v Benghází.

Moskva se obává vyslání tureckých vojáků do Libye. ‚Nebudeme mlčet o ruských žoldnéřích,‘ řekl Erdogan

Číst článek

V sobotu turecký parlament schválil dohodu o bezpečnostní a vojenské spolupráci s mezinárodně uznávanou vládou Faíze Sarrádže. Dohoda má Sarrádžově vládě pomoci v boji proti východolibyjským jednotkám v občanské válce. Obě strany konfliktu mají i přes zbrojní embargo OSN vojenskou podporu jiných států.

Prověření nákladu

Bojové plavidlo LNA zastavilo loď s tureckou posádkou v libyjských teritoriálních vodách poblíž východolibyjského města Darná a odvleklo ji do přístavu Ras al-Hilál „na inspekci a prověření jejího nákladu“, řekl Mismarí agentuře Reuters bez dalších podrobností.

Podle Reuters není jasné, co loď převážela, Ankara však už do Libye v poslední době zaslala vojenský materiál.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě podporovaný Haftarem, neuznává tripoliskou vládu. Oba kabinety mají vlastní parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme