Zadržení zahraniční novináři se dostali z hotelu v Tripolisu ven

Všichni zahraniční novináři opustili hotel Rixos v Tripolisu. Informuje o tom stanice CNN. V hotelu držely žurnalisty i další hosty jednotky Muammara Kaddáfího. Střelba ve městě ale stále neutichá a Muammar Kaddáfí se odmítá vzdát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři Tripolis zachráněni | Zdroj: Reuters

V Tripolisu se stále sporadicky bojuje, ale jen v některých jeho částech. Střelba neutichá ani ve vnitrozemí a v přístavním městě Syrta, tradiční baště Kaddáfího stoupenců. Libyjští rebelové prý kontrolují 95 procent území Libye. Kaddáfího vláda se tak blíží ke konci. To prohlásil pro televizi Al Džazíra mluvčí libyjských povstalců.

Rebelové se dál snaží plukovníka Kaddáfího najít. Libyjská povstalecká rada nabídla amnestii komukoliv z Kaddáfího spolupracovníků, který jim plukovníka vydá nebo zabije. Jeden podnikatel v Benhgází navíc za dopadení autoritářského vůdce slibuje odměnu ve výši 1.3 milionu dolarů. Kaddáfí se skrývá na stále neznámém místě. Jeho areál povstalci dobyli včera.

Navzdory porážkám na bitevním poli se Kaddáfí stále odmítá vzdát. Myslí si, že se dokáže vrátit k moci po ukončení operace NATO. Kaddáfí chce bojovat až do vítězného konce nebo se stát mučedníkem. Své věrné vyzval k vyhlazení zrádců.

Kaddáfího dělostřelectvo nadále ostřeluje Tripolis. Mezitím se Přechodná národní rada snaží zajistit chod státu. Chybí jim na to ale finance. Úřady proto svolávají zaměstnance, kteří pracovali na ropných zařízeních v již osvobozených městech. Chtějí těžbu černého zlata obnovit co nejdříve.

Čína povstalce podporuje

Čína dnes vyzvala k pokojnému předání moci do rukou povstalců a oznámila, že je s nimi v kontaktu. Čína se chce aktivně podílet na poválečné obnově Libye.

Zástupci rebelů sdělili agenturám Reuters a AFP, že budoucí vláda, kterou povstalci po případném Kaddáfího pádu vytvoří, bude dodržovat kontrakty uzavřené s Čínou během Kaddáfího éry.

Francouzské vojenské operace v Libyi neskončí

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po schůzce s premiérem libyjské Přechodné národní rady Mahmúdem Džibrílem řekl, že Francie bude nadále provádět vojenské operace v Libyi v rámci mandátu rezoluce OSN, dokud to bude zapotřebí.

Sazkozy také potvrdil, že 1. září se v Paříži uskuteční další konference o Libyi.

Mahmúd Džibríl vyjádřil respekt Francii i dalším zemím, které libyjské povstalce podpořily. Kromě toho potvrdil, že boje v Libyi stále nejsou u konce a jednotky plukovníka Kaddáfího kladou v některých městech, včetně Tripolisu, ještě odpor. Cílem přechodné národní rady je podle Džibrílových slov zemi stabilizovat a nastolit v mír.

Zdenka Turková, Ondřej Bouda, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme