Zadržovaní Britové se podle Íránu přiznali k vniknutí do jeho vod

Britští námořníci, které Írán zadržuje kvůli údajnému vniknutí do svých teritoriálních vod, se údajně k nepovolenému vstupu přiznali. Uvedla to místní zpravodajská agentura ISNA s odvoláním na vysokého činitele íránské armády. Velká Británie to ale odmítá. Dál trvá na tom, že britští námořníci byli do íránských vod zavlečeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

íránská pobřežní hlídka | Foto: AFP

Podle místní agentury Fars byli dnes Britové převezeni do íránské metropole, aby zde vysvětlili svou "agresivní akci".

Armádní generál Alí Rezá Afšár konkurenční agentuře ISNA řekl, že výslechy stále pokračují, námořníci se podle něj ale již "přiznali, že násilně vnikli do vod Íránu". Všichni zadržení, mezi nimiž je údajně minimálně jedna žena, jsou zdravotně v pořádku, uklidnil jejich příbuzné generál.

Britská vláda verzi Teheránu odmítá. Příslušníci vojenského námořnictva byli podle ní zadrženi v iráckých vodách při rutinní obchodní kontrolní operaci. Jejich dva motorové čluny následně obklopily íránské vojenské lodě, které Brity přiměly, aby vpluli do íránských teritoriálních vod a poté je odvlekly.

Londýnský kabinet si okamžitě vyžádal vysvětlení od íránského velvyslance a vyzval Teherán, aby zadržované námořníky propustil. Dnes výzvu zopakoval a ministerstvo zahraničí požádalo íránského diplomatického zástupce o novou schůzku.

Británii dnes podpořilo i Německo, které v současnosti předsedá Evropské unii. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier jménem EU apeloval na Teherán, aby zadržované Brity okamžitě propustil.

Írán nicméně dnes prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí Mohammada Alího Hosejního páteční incident znovu odsoudil a označil "nezákonné a rušivé vniknutí britských sil do íránských teritoriálních vod za podezřelý čin, který odporuje mezinárodním zákonům a pravidlům", citovala mluvčího státní agentura IRNA.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme