Po úmrtí dvou dětí prověří USA zdraví zadržovaných migrantů z Guatemaly

Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) nařídil prověřit zdravotní stav všech dětí migrantů, které zadržuje. Informovala o tom agentura AP. Úřad reaguje na již druhé dětské úmrtí tento měsíc - v úterý v nemocnici na jihu Spojených států zemřel osmiletý chlapec Felipe Gómez Alonzo původem z Guatemaly, jehož spolu s otcem zadržela americká pohraniční stráž po přechodu hranice z Mexika.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středoameričtí migranti zadržení americkou pohraniční stráží v El Pasu | Zdroj: Reuters

Úřad pro ochranu hranic v prohlášení uvedl, že aby mohl poskytovat zdravotní péči, potřebuje pomoc jiných vládních agentur. Jeho mluvčí nebyl podle AP schopen uvést, kolik dětí má jeho instituce aktuálně na starost.

Nicméně přechody hranice se množí a úřad zpracovává každý měsíc tisíce případů dětí v doprovodu i bez doprovodu rodičů. Do nemocnic jich podle vyjádření jednoho z jeho úředníků, Kevina McAleenana, úřad denně posílá desítky.

Už druhé úmrtí. Na jihu USA zemřelo dítě guatemalských migrantů, které zadržela pohraniční stráž

Číst článek

„Toto je naprosto výjimečný případ,“ řekl McAleenan o smrti obou dětí televizi CBS. „Naposledy zemřelo dítě, které procházelo řízeními CBP, před více než deseti lety, takže pro nás je to otřes,“ dodal.

Na následky šoku a dehydratace tento měsíc již zemřela sedmiletá dívka z Guatemaly. Dívka a její otec patřili do skupiny 163 běženců, kteří se 6. prosince sami vzdali americkým bezpečnostním složkám. O osm hodin později dítě zkolabovalo a s horečkou 41 stupňů Celsia bylo letecky přepraveno do nemocnice v El Pasu.

Dívka podle Úřadu pro ochranu hranic prodělala zástavu srdce, lékařům se následně podařilo srdeční činnost obnovit, dívka ale i tak po necelých 24 hodinách v nemocnici zemřela.

Postup kolem úmrtí migrujících dětí kritizují ochránci lidských práv i někteří američtí politici. Vyšetření obou dětských úmrtí požaduje po amerických úřadech i guatemalské ministerstvo zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme