Zadupat jiskru svobody. Drama vzbouřené čínské vsi spěje k hořkému konci

Když před pěti lety vyhnali zkorumpované funkcionáře, kteří je okradli o půdu, dosáhli v Číně nevídaného: vybojovali si politickou svobodu. Svět jejich domov překřtil na „vesnici demokracie“, režim však viděl nebezpečný precedens. Nakonec zasáhl. Demokraticky zvoleného vůdce vesničanů z Wu-kchanu poslal do vězení – a wukchanští se znovu bouří, přestože jejich naděje skomírají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty ve Wu-kchanu.

Protesty ve Wu-kchanu. | Zdroj: Reuters

„Jsem Lin Cu-luan, představený vesnice Wu-kchan. Kvůli své neznalosti zákona jsem bral obrovské provize za smluvní a nákupčí projekty. Je to zločin – ten největší zločin, jaký jsem kdy spáchal.“

Psal se 20. červen a ve vysílání čínského televizního gigantu CCTV pomalu odměřoval slova hubený muž ve volné košili. Ještě před několika dny byl jednasedmdesátiletý Lin Cu-luan hlavou obce, která ho do svého čela svobodně zvolila celými 85 procenty. Nyní čínské veřejnosti oznamoval, že má na svědomí stejný hřích jako jeho svržený předchůdce: nechal se zkorumpovat mocí.

O dva a půl měsíce později se Lin ocitl v rukách oblastní justice – soud v domovské provincii Kuang-tung ho tento čtvrtek poslal na tři roky a jeden měsíc za mříže; navíc ho pokutoval 400 000 jüany (téměř 1,5 milionu korun).

'Donutili ho. Budeme bojovat'

Jenže obyvatelé Wu-kchanu mají jasno: Lin není žádný zločinec, ale poctivý člověk, kterého k přiznání donutili. Vládním a policejním funkcionářům byl nepohodlný, protože před svým červnovým zatčením volal po obnovení protikorupčního boje, tvrdí wukchanští. „Žádný spravedlivý rozsudek to není. Neudělal nic špatného. Vesnice s tím bude bojovat,“ potvrdil jeden z nich hongkongskému Ming Pao krátce po vynesení rozsudku.

Čínští venkované se bouří proti korupci, policie je odřízla od jídla

Číst článek

Wukchanští už 80 dnů organizují téměř každodenní pochody, v nichž se domáhají Linova neprodleného omilostnění a propuštění. Největší protesty oznámili právě na tento týden, kdy kvůli soudu naplánovali i stávku. „Jednomyslným krokem celé vesnické rady zahajujeme masové demonstrace dvakrát denně v 9.30 a 16.30 od 8. září do 11. září. Všechny wukchanské rybárny, obchody, trhy a stavby budou zavřeny,“ citoval z prohlášení list South China Morning Post, který kauzu Wu-kchan dlouhodobě sleduje.

Bezpečnostní složky reagovaly zdviženým prstem. Z úřadu veřejné bezpečnosti v okresním městě Lu-fengu dorazil do Wu-kchanu varovný dopis, který vesničanům hrozí právními následky, pokud protestů nenechají. Podle všeho marně.

„Většina z nás (ten dopis) dostala, ale stejně na ně budeme tlačit, dokud (Lina) nepropustí. Čím víc varování pošlou, tím aktivnější budeme,“ slibují wukchanští.

Protesty ve Wu-kchanu
- Obyvatelé odlehlé rybářské vesnice na břehu Jihočínského moře se na podzim 2011 vzbouřili proti politickému vedení, které prodalo jejich pozemky developerům, aniž by vesničany kompenzovalo. Vzbouřenci funkcionáře vyhnali.
- Dramatická situace vyústila v prosincové zatčení trojice lidových vůdců (jeden z nich ve vězení zemřel) a obležení obce bezpečnostními jednotkami. To nakonec ukončil až zásah provinční vlády ve prospěch povstalců: mimo jiné jim umožnila svobodné komunální volby, zveřejnila finanční záznamy a slíbila potrestat viníky. Hlavou Wu-kchanu byl zvolen Lin Cu-luan.
- Letos Wu-kchan znovu opanovalo napětí: spor o pozemky se stále vleče a Lin hodlal rozpoutat nové protesty. Trval však na tom, že se musí obejít bez násilí. Koncept jeho řeči vyzývá k respektování „kolektivní demokracie pod vládou práva“ a zakazuje nadávky a fyzickou agresi, kterou slibuje vážně potrestat. Samotnou řeč však Lin už pronést nestihl – v jeho předvečer, 18. června, ho doma zatkla pořádková policie.

V roce 2011, kdy se vzbouřili proti nelegálnímu zabírání vesnických pozemků, zvítězili – jak nad stranickým výborem, jenž jim ukřivdil, tak nad policisty, kteří jejich domov oblehli a pokusili se jejich protest zlikvidovat. Dosáhli dohody, která pád předchozího vedení posvětila a umožnila jim vybrat si nové, svobodně a z jejich středu.

Tehdejší šéf kuangtungských komunistů Wang Jang byl ve straně na oplátku veleben za to, že wukchanskou bouři potlačil smírem a bez většího prolití krve. (Životem však zaplatil jeden z protestních vůdců Süe Ťin-po, který v prosinci 2011 za nejasných okolností zemřel v policejní vazbě – pozn. red.)

Hlasití ovšem byli i zastánci tvrdé linie, kteří před wukchanským modelem bili na poplach a tvrdili, že může inspirovat další nepokoje, možná i otřást politickým statem quo. Lidové bouře podnícené zabíráním půdy, korupcí nebo neútěšným stavem životního prostředí jsou dnes v Číně takřka na denním pořádku – a pro regionální vlády, které jsou zároveň pod silným tlakem pekingského ústředí, představují noční můru.

Žádný vůdce, žádná demonstrace

Současný postup úřadů proti Wu-kchanu o velké ochotě ke kompromisům nesvědčí. Přání Lin Cu-luanových synů najmout otci právníky bylo smeteno ze stolu s tím, že obhájce zajistí vláda. Celá rodina je pod bedlivým dohledem bezpečnostních složek a má přísný zákaz hovořit s jinými než pevninskými médii; jeden z Linových vnuků se v srpnu pokusil vzít si život.

Linova manželka Jang Čen z Wu-kchanu raději uprchla. Jak uvedla už v červnu pro South China Morning, nepochybuje o důvodu, proč policie uprostřed noci vtrhla k nim domů a manžela odvlekla. Následující den měl totiž Lin Cu-luan v plánu velký projev, jímž chtěl Wu-kchan mobilizovat k dalšímu boji – spor o zabavené pozemky se totiž vleče dodnes. Podle Jang je věc prostá: „Nebude vůdce – nebudou demonstrace."

Po čtvrtečním verdiktu nad Lin Cu-luanem jsou namístě obavy, že pětiletý sen wukchanských o svobodě letos skončí – stejně jako je naděje těch, jimž byl Wu-kchan vzorem.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme