Záhada letu MH370. Vyšetřovatelé chtějí rozšířit pátrání po malajsijském letounu

Vyšetřovatelé hledající trosky zmizelého letadla společnosti Malaysia Airlines doporučili rozšířit oblast pátrání. Zvětšit se má o dalších 25 tisíc kilometrů čtverečních. Letadlo se totiž podle nich nenachází v oblasti, která se nyní prohledává. Australské ministerstvo dopravy ale už uvedlo, že se oblast pátrání rozšiřovat nechystá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté a vyšetřovatelé zkoumají úlomek křídla nalezený na ostrově Réunion | Zdroj: Reuters

Pátrací plavidlo dosud prohledávalo prostor 120 tisíc čtverečních kilometrů dna Indického oceánu. Práci má dokončit do ledna příštího roku. Zatím ale na trosky pohřešovaného letadla z letu číslo MH370 nenarazilo.

„Poté, co jsme vyloučili nyní prohledávanou oblast, identifikovali odborníci oblast zhruba 25 tisíc čtverečních kilometrů jako oblast s vysokou pravděpodobností výskytu trosek letadla," uvedl australský úřad pro bezpečnost přepravy.

Let malajsijských linek z Kuala Lumpuru do Pekingu vyrazil na začátku března 2014. Letadlo zmizelo z radarů asi 20 minut po startu. Záchranáři po něm nejdříve pátrali v Jihočínském moři, ale později se ukázalo, že letoun změnil kurz na jihozápad od Indického oceánu. Na palubě zmizelého letadla bylo 239 cestujících a členů posádky, značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zatím zůstává jednou z největších záhad v historii letectví.

Pokud se nenajdou zbytky letadla ani tady, budou považovat vyšetřovatelé všechny možnosti pátrání za vyčerpané, dodali odborníci. Nově vytyčená oblast leží severně od současné zóny pátrání, na které dosud padly prostředky ve výši 145 milionů dolarů, tecy v přepočtu asi 3,8 miliardy korun.

Mluvčí australského ministerstva dopravy Kerri Griffithsová už ale uvedla, že Austrálie neplánuje rozšiřovat oblast pátrání. Zpráva podle ní neobsahuje věrohodné důkazy, které by takový krok ospravedlnily.

Doporučení, aby se prostor pátrání rozšířil, vydali vyšetřovatelé poté, co se v listopadu setkali s leteckými odborníky a zástupci vlád Malajsie, Číny a Austrálie. Všechny tři státy se letos v červenci dohodly, že pátrání zruší, pokud se při posledním hledání neobjeví nové důkazy.

Podmořské pátrání nevyneslo na světlo žádné stopy po letadle. Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie a francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu. Vyšetřovatelé zkoumají několik dalších trosek nalezených v Mosambiku a v Jihoafrické republice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme