Zahalená muslimka je dnes v Paříži téměř výjimkou

Už rok nesmějí francouzské muslimky nosit zahalenou tvář. Loni v dubnu totiž Francie jako první evropský stát zakázala nošení islámského ženského oděvu, jako je známá burka nebo arabský nikáb. Obhájci zákona argumentují tím, že je zacílen na ochranu světských hodnot a rovnosti pohlaví. Rovněž prý napomáhá k potlačení radikálního islámu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimská žena

Muslimská žena | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Jistě je za tím ochrana světských hodnot a právní rovnosti pohlaví a rovněž také platí argument bezpečnostní. Leč to zásadní vidím tam, kde tento extremní způsob odívání vlastně odráží snahu oddělit se od ostatních občanů. A na to je francouzské prostředí citlivé,“ řekl spolupracovník Rádia Česko ve Francii, arabista Zdeněk Müller.

Pokud jde o vazbu na radikální islám, platí podle arabisty do jisté míry to, že podobné zákazy spíš muslimy radikalizují, než aby pomáhaly utlumovat jeho projevy. Rovnítko zde ale podle něj dělat nelze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Francii platí rok zákon o zákazu nošení islámského ženského oděvu. Téma jsme na Rádiu Česko rozebrali se spolupracovníkem ve Francii arabistou Zdeňkem Müllerem.

„Ale ten radikální islám s tím integrálním zahalováním nemusí souviset. Protože integrální zahalování je sice projevem silného náboženského zanícení, jakéhosi rigoristického směru v islámu, který se někdy označuje názvem salafismus, ale nejde tu o přímou linku k radikalismu, násilí a terorismu,“ zdůraznil.

Kdo si nyní ve Francii zahalí v zemi obličej nějakým závojem či kuklou, riskuje pokutu až 150 eur a nařízení kurzu občanské nauky. Letos v lednu bylo oznámeno, že za dobu platnosti zákona bylo odsouzeno a pokutováno pouze šest žen.

„Řekl bych, že ta zvyklost integrálního zahalování nebyla v první řadě mezi francouzskými muslimkami nijak masová. Jednalo se o stovky, možná dva tisíce žen. Ale francouzská vláda a parlament pokládaly za nutné dát zákonem signál, že tyto a podobné praktiky Francie nehodlá lhostejně přehlížet. A to do jisté míry zabralo, neboť zahalená muslimka je jev, který je dneska v Paříži téměř výjimkou,“ vysvětlil Müller.

Připomněl, že v souvislosti se zákonem zakazujícím nošení burek a nikábu se zmiňoval i negativní dopad na život muslimek z ortodoxních muslimských kruhů ve Francii. Tvrdilo se, že zákon může vést k tomu, že se stáhnou více do soukromí a nebudou v podstatě vycházet na veřejnost.

„Bylo hodně diskuzí na toto téma, ale nezdá se, že by šlo o žhavou záležitost. Objevily se sice pokusy z řad muslimek proti zákonu. Ale kampaně měly krátkou životnost a šly do ztracena,“ dodal.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme