Zahraničí slibuje pomoc Sýrii do 48 hodin, pokud skončí násilí

V Sýrii stále pokračují krvavé represe. Vládní jednotky dál ostřelují čtvrti Baba Amr ve městě Homs. Mezinárodní společenství je připravené Sýrii poskytnout humanitární pomoc. A to do 48 hodin. Podmínkou je ale konec násilí. V opačném případě chtějí zpřísnit sankce vůči Damašku. Vyplývá to z návrhu rezoluce, kterou by měla v Tunisu schválit skupina zemí zvaná Přátelé Sýrie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrská armáda pokračuje v útocích na centrum povstalců v Homsu

Syrská armáda pokračuje v útocích na centrum povstalců v Homsu | Zdroj: ČTK

Sto lidí zahynulo jen za včerejšek při útocích syrských vládních jednotek proti opozici. Nadále pokračuje ostřelování čtvrti Baba Amr ve městě Homs. Podle agentury Reuters tam dnes dělostřelecká palba zabila pět lidí. Mnoho mrtvých ale hlásí opoziční aktivisté také z města Hamá a z východosyrské provincie Dérez-Zór.

Dnes se po hlavní muslimské modlitbě očekávají mohutné demonstrace po celé Sýrii na výraz solidarity s obklíčenou čtvrtí Baba Amr v Homsu. Tato enkláva už tři týdny odolává útokům syrské armády. Čtvrť je zcela odříznutá od dodávek potravin, vody a energií.

Syrské vládní jednotky útoky stupňují a od včerejška nasazují i ruské rakety Scud země-země. Pod troskami domů mohou být až stovky mrtvých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii i možné výsledky konference v Tunisku jsme probrali v Ozvěnách dne se zahraničně-politickým komentátorem ČRo Milanem Slezákem.

Syrská opozice uvádí, že za 11 měsíců protivládních protestů zahynulo více než sedm a půl tisíce lidí. Damašek naproti tomu tvrdí, že v boji proti teroristům ztratil asi dva tisíce vojáků.

„Situace v Sýrii se posouvá ke stále větší katastrofě, kdy bude umírat ještě více civilistů. Ale také možná k občanské válce, protože útoky opozice vůči ozbrojenému režimu jsou také stále častější,“ uvedl v Ozvěnách dne zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

V Tunisu se dnes koná konference o dalším postupu mezinárodního společenství vůči Sýrii. Schází se na ní zástupci 70 států, za Českou republiku se účastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Konference se koná bez zástupců Ruska a Číny, které nedávno odmítly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci odsuzující syrské násilí. Bojkotuje ji ale také syrská opoziční skupina LCC, která v Sýrii koordinuje protesty. Narozdíl od exilové Syrské národní rady například nesouhlasí se zahraniční vojenskou pomocí nebo intervencí.

Z konference by mělo vzejít ultimátum, které bude dáno syrskému režimu. Ten bude mít dvě možnosti. Buďto okamžitě zastaví boje a nařídí příměří a do 48 hodin připustí, aby civilistům byly dodány potraviny a nezbytná lékařská pomoc. Anebo bude čelit zpřísnění sankcí.

Šéfové světové diplomacie projednají v Tunisku řešení syrské krize

Číst článek

„Mezi nimiž jsou taková opatření, která by syrský režim mohla citelně zasáhnout. Patří mezi ně například zákaz investic do syrské infrastruktury. Syřané zoufale potřebují peníze na svá ropná zařízení,“ doplnil komentátor Milan Slezák.

Nelze podle něj ale očekávat, že by z tuniské konference vzešla možnost zahraniční vojenské intervence do Sýrie. „K tomu nemá nikdo chuti ani peněz,“ řekl.

„Kdybychom vojenskou intervenci čistě hypoteticky připustili, potřebovala by souhlas Rady bezpečnosti OSN. A státy, které se tam už proti rezoluci vůči Sýrii postavily, tedy Čína a Rusko, právě na konferenci v Tunisku chybí. Což samozřejmě závěr tuniské konference významně oslabuje,“ dodal.

Štěpán Macháček, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme