Zahraničí tisk o nemoci SARS či dopadech irácké války

Kanadské zdravotnictví potřebuje zásadní změnu, píše v souvislosti s nemocí SARS kanadský list National Post. Kvůli špatné organizaci například došlo k neopatrnému zacházení s pacienty a zbytečnému rozšíření nemoci. Podle deníku New York Times nejnovější palestinský atentát odstartoval "občanskou" válku, která rozhodne o novém palestinském státě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americký prezident George Bush oznámí jmenování Paula Bremera civilním správcem Iráku, který bude nadřízeným Jaye Garnera. Na své webové stránce to uvádí americký týdeník Newsweek a dodává, že by Bremer mohl být jmenován už příští týden. Bremer bude dohlížet také na vytváření nové irácké vlády, uvádí Newsweek. Podle týdeníku se jmenování civilního správce čekalo již delší dobu.

Války v Iráku, v souvislosti s evropskou jednotou, si všímá francouzský tisk. Z něho vybíral náš pařížský zpravodaj Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd cituje z francouzského tisku

Kanadský deník National Post se věnuje nemoci SARS. Epidemie dosáhla vrcholu a Světová zdravotnická organizace postupně odvolává doporučení vyhnout se Torontu. Život se vrátí do normálních kolejí. Ale ještě než se SARS vytratí z dohledu, je třeba řešit problémy. Kvůli špatné organizaci došlo například k neopatrnému zacházení s pacienty a zbytečnému rozšíření nemoci. Kanadské zdravotnictví potřebuje zásadní změnu, především v oblasti řízení a financování. Jinak nebude v budoucnu schopno podobným náhlým epidemiím čelit.

Začala válka, která rozhodne o novém palestinském státě. Alespoň to tvrdí americký deník New York Times. Na jedné straně barikády stojí teroristé z Hamasu, Hizbulláhu či Arafatovy armády mučedníků. Ti se snaží zničit Izrael a vyhnat všechny židy. Proti nim se krčí palestinští státníci, kteří chtějí vlastní stát mírovou cestou.

Celá desetiletí se obě strany snažily vypadat jako jeden celek. Výbuch bomby těsně po skončení nástupního projevu nového palestinského premiéra podle deníku vlastně zahájil občanskou válku. Buď zvítězí Abbasova vláda, nebo se Palestina odsoudí na další dekády izolace a nepokojů, uzavírají New York Times.

List Arab News přináší komentář ke stahování amerických jednotek ze Saudské Arábie. Jednotky do země vstoupily po iráckém útoku na Kuvajt v roce 1990. Měly chránit zemi před napadením a zajišťovat bezletovou zónu nad Irákem. Saudský ministr zahraničí už před začátkem druhé války jasně řekl, že po jejím skončení se vojska musí stáhnout. A USA souhlasily. Více než šedesátileté přátelské vztahy jsou zářnou ukázkou toho, že i arabská země je schopna se s USA shodnout. Důvod je prostý: všechna jednání probíhají čestně a otevřeně. Tolik dnešní Arab News.

Německé Süddeutsche Zeitung předpovídají na dnešní první máj masivní protesty proti plánovaným sociálním reformám. Další demonstrace jsou naplánovány i na zítra a na dvacátého čtvrtého května. Podobné obavy má i rakouský Der Standard. První máj přichází podle deníku právě včas, aby umožnil odpůrcům penzijní reformy jasně vyslovit svůj názor.

Barbora Kroužková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme