Zahraničí tisk o prodeji Unipetrolu i o Jágrovi

Zahraniční deníky komentují prodej českého Unipetrolu polskému koncernu Orlen, cestu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do Evropy nebo postavení českých a slovenských Romů. Frankfurter Allgemeine Zeitung přináší pohlednici z hokejové Prahy a podrobně se rozepisuje hlavně o Jaromíru Jágrovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ekonomické přílohy polských deníků píší o koupi českého Unipetrolu ropným koncernem Orlen. Vláda mu prodá 63% akcí firmy za 13 miliard korun.

PKN Orlen se stal hlavním hráčem na českém palivovém a petrochenickém trhu. Stojí před možností vybudování středoevropského palivového koncernu, píše Gazeta Wyborcza. Na Orlen čeká v Unipetrolu hodně práce. Musí se postarat o jeho oddlužení, o reorganizaci a snížení nákladů. Finanční situace skupiny není nejlepší. Část společností v ní je ztrátových, píše deník Rzeczpospolita. Orlenu záleželo na této transakci, protože ztrácel krok se svým hlavním partnerem - maďarským MOLem. Ten před 3 lety převzal kontrolu nad slovenským Slovnaftem a před několika měsíci i nad chorvatskou firmou INA. Výběrové řízení na koupi Unipetrolu bylo poslední velkou možností privatizace v této části Evropy.

Evropské deníky se vracejí k výpravě libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do Bruselu. Belgický De Morgen píše, že ještě zajímavější než jeho barvité oděvy a dívčí ochranka je změna reakce veřejného mínění. Během šesti měsíců se Kaddáfí proměnil z mezinárodního párii v politika, se kterým si Západ rád sedne ke stolu. Nebylo by prý špatné, kdyby jeho příkladu následovali i jiní diktátoři.

Kaddáfí je dobrý zákazník, čteme v deníku Le Journal de Haute Marne, který vychází v severovýchodní Francii. Jeho velkorysé gesto vůči Západu odměnil Brusel pompou a obřadným uvítáním. Ve skutečnosti to prý byl pach nafty, který přehlušil provokující vzpomínky. A proto nyní posloucháme libyjského vůdce, který podporoval vražedné atentáty, jak se prezentuje coby světový hrdina boje za svobodu. Je to komické a hanebné, míní deník, a veřejnost by měla především vědět, že Kaddáfí se především chopí každé výhodné příležitosti.

Po rozšíření Unie se i romská otázka na Slovensku a v českých zemích stane společným evropským problémem, píše belgický deník La Libre Belgique. V Čechách a na Moravě se postavení Romů pomalu, ale jistě zlepšuje, a přispívají k tomu i vysoké sociální a rodinné dávky, které dostávají navzdory vysokému schodku veřejných financí.

Belgický komentátor dodává, že slovenská vláda Mikuláše Dzurindy už tak opatrná nebyla, sociální dávky snížila na polovinu a výsledkem bylo hlavně na chudém východě rabování obchodů. Dočasný mír nastolila až armáda, ale v Košicích se prý v posledních dnech nahlas povídá, že Romové se vydají do Belgie ve značném počtu hned po 1. máji.

Pohlednici z hokejové Prahy jsme našli v německé Frankfurter Allgemeine Zeitung. Její reportér v ní viděl na každém kroku fanoušky v dresech s číslem 68. Jaromír Jágr je v Praze už nejméně dva týdny všudypřítomný a každý čeká, že superhvězda dovede český tým k mistrovskému titulu.

Článek podrobně popisuje Jágrovu kariéru a nezapomene připomenout, že hráč bere 10 milionů dolarů ročně, a přesto mu jeden úspěch schází. Ještě nikdy nebyl mistrem světa, takže nemá přístup do legendárního Triple Gold Clubu elitního kroužku, kam se do této chvíle dostalo jen 13 profesionálů, kteří vyhráli kanadsko-americký Stanleyův pohár, zlaté olympijské medaile i světový šampionát. Na závěr ještě připomínka Jágrových námluv s jedním moskevským týmem a jeho názor, že hrát v provincii jako třeba německý reprezentant Jan Benda si neumí představit.

O zajímavém archeologickém objevu na Kypru napsal americký deník Boston Globe. Na jihu ostrova byl nalezen hrob, ve kterém ležela vedle třicetiletého člověka i osmiměsíční kočka. O těsném vztahu mezi oběma jedinci se podle badatelů nedalo pochybovat. Stáří kostí se odhaduje na 9 a půl tisíce let.

Důvěrný vztah člověka a malé šelmy se tedy rozvíjel 5000 let předtím, než staří Egypťané udělali z kočky posvátné zvíře a centrum lidské pozornosti. Kočka je dodnes inspirací poesie, prózy, výtvarného umění, hudby i úspěšných obchodních projektů. Musíme se proto ptát, co vlastně lidé na své přítelkyni vidí. Vědci říkají, že pro ně žere myši, ale zároveň se jim stará o náladu. Když kočka přede, člověk i zvíře jsou spokojeni.

Robert Mikoláš, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme