Zahraniční deníky komentují kroky Tonyho Blaira

Britský premiér Tony Blair zatím odmítá výzvy některých novinářů a části vlastní Labouristické strany, aby oznámil den svého odchodu z funkce. Znovu zopakoval, že svůj úřad předá nástupci včas před příštími volbami, ve kterých už nebude kandidovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Tony Blair přísahá, že nadále zůstane britským premiérem, píše deník Washington Post. Proti rebelům ve své straně argumentuje, že jeho loňské vítězství ve volbách jasně potvrdilo jedno: britští občané si přejí, aby právě on zastával post premiéra a aby zemi vedl.

Blair zároveň vyjádřil obavy, že rebelové ve straně chtějí stáhnout labouristy zpět doleva a pak úplně mimo hlavní politický proud, všímá si americký list.

Reakce britských novin zaznamenal londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek. Daily Mail se zabývá změnami ve vládě, které Blair provedl po volbách do místních zastupitelstev. Neúspěch v těchto volbách spojuje list hlavně s intervencí v Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Americký prezident George Bush nominoval do funkce ředitele CIA generála vojenského letectva Michaela Haydena. O tom, zda v čele CIA nahradí Portera Gosse, musí ještě rozhodnout Senát. Demokraté i někteří republikáni už dali v minulých dnech najevo obavy z toho, že má do čela civilní zpravodajské služby nastoupit voják.

Co si myslí novináři, měl George Bush při výběru šťastnou ruku? Americký Wall Street především zdůrazňuje, že rezignace Portera Gosse vytvořila příležitost pro seriózní debatu o zpravodajské službě, jejích prioritách a metodách.

Britský levicový deník Guardian soudí, že nominací Michaela Haydona mává George Bush rudým šátkem. Haydon vedl v minulosti Národní bezpečnostní agenturu. A to právě v době, kdy dal George Bush zelenou programu bezpečnostního odposlouchávání. Přestože se nakonec o celém programu ví jen málo, je zjevné, že byl zaměřen na odposlouchávání hovorů, které se mohly týkat osob spojených s teroristickou sítí Al-Káida, připomíná list.

Když loni pronikly na veřejnost první zprávy o tomto programu, rozpoutala se bouřlivá debata. Demokraté i republikáni tehdy George Bushe bez výhrad kritizovali, prezident ale spolu se svými věrnými útoky tvrdě odrážel. Viceprezident Dick Cheney tehdy dokonce demagogicky tvrdil, že ti, kteří odposlouchávací program kritizují, vlastně podporují působení Al-Káidy na území Spojených států. A právě Michael Haydon byl zapáleným a odhodlaným zastáncem tohoto programu, upozorňuje britský Guardian.

Může vláda zakázat pití Coca Coly na amerických školách? O tom se právě vede v USA bouřlivá debata. Ukazují to například internetové diskuze, které končí až u otázek osobní svobody jednotlivce. Do čela tažení proti prodeji nezdravé Coca Coly ve státních školách se postavil bývalý prezident Bill Clinton.

Možná mají američtí demokraté pravdu, píše deník PhillyBurbs, možná jsou Američané natolik hloupí a nezpůsobilí, že opravdu potřebují vládu k tomu, aby jim pomáhala žít. Vzpomeňme si na křižáckou válku, kterou dětské obezitě vyhlásila administrativa Billa Clintona, který sám neblaze proslul svou neschopností udržet na uzdě své chutě.

Přirozeně by se mohlo argumentovat tím, že státní školy by měly dětem nabízet pouze vhodné potraviny a nápoje. Ale slazené nápoje se ve školách prodávaly už daleko dříve, ještě v dobách, kdy se děti nepotýkaly s obezitou. Co se tedy změní, pochybují o účinnosti kampaně americká média s tím, že děti si svůj oblíbený nápoj koupí hned v sousedním obchodě.

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme