Zahraniční deníky komentují návštěvu Putina ve Vídni

Vladimir Putin a jeho obchody s Rakouskem, levnější roaming v Evropské unii a reakce na sebevražedný útok v Ankaře. I o tom píší komentáře čtvrtečních zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vladimir Putin včera přiletěl do Vídně. Vztahy Evropské unie a Ruska nejsou zrovna nejvřelejší. Rakouští komentátoři si ale spíše než diplomatických vztahů všímají těch ekonomických. Jak z tohoto úhlu vidí Putinova vídeňská jednání?

Noviny upozorňují, že Putin přinesl Rakousku obchody za tři miliardy eur a naznačil, že možnosti ekonomické spolupráce tím zdaleka nejsou vyčerpány. Rakouský tisk se domnívá, že si tak Moskva zajišťuje vstřícnější tón z Vídně.

Malé Rakousko si musí dávat pozor, aby si velké Rusko nepohněvalo. Rusku ale může být dění v malém alpském státě vcelku lhostejné. Moskva je opět důležitým hráčem na světové politické scéně. Její špatné nálady pocítí nejen sousedé, ale celá Evropská unie, píše deník Die Presse.

Ruské deníky nevidí pozici Ruska tak jednoznačně. Všímají si toho, že by Putin rád získal v Rakousku oporu v období nynějších ochlazených vztahů s Bruselem. Ruský list The Moscow Times upozorňuje, že se mu to nepodařilo: Rakousko se podle něj za dobrý obchod nedalo tak úplně koupit.

Pod titulkem "Putin svádí neoblomené Rakousko" list píše: Prezident Vladimír Putin chválil Rakousko jako příkladného partnera pro export energie, ale podporu Vídně v potyčkách s Evropskou unií výměnou nezískal.

Evropský parlament včera odhlasoval plán Evropské unie na povinné snížení cen za telefonování z mobilu ze zahraničí. Důsledky schváleného plánu pocítí při platbě účtů velká část evropské populace. Někteří volající díky tomu ušetří poměrně dost peněz. Přesto má plán i své kritiky.

Evropané ušetří až 70 procent ceny, kterou zatím stojí telefonování z mobilu v zahraničí, konstatuje deník Financial Times a vypočítává: zákazníka jednoho z francouzských mobilních operátorů nyní stojí čtyřminutový telefonát z Itálie necelých pět eur, Rakušan z Malty by za stejně dlouhé popovídání zaplatil skoro deset eur. Nová regulace znamená, že zákazníci nezaplatí v obou případech víc než asi půl eura za minutu.

Pro komisařku Viviane Redingovou, která má na starosti telekomunikace, je to velký úspěch konstatuje list Financial Times. Cituje ale zároveň euroskeptického poslance Evropského parlamentu Nigela Farage. Podle něj celý plán zapáchá komunistickým centrálním plánováním. "Byrokrati a politici si myslí, že vědí, jaká by měla být správná tržní cena. Vždycky se ale mýlí," říká britský europoslanec citovaný v deníku Financial Times.

Noviny se také vrací k sebevražednému atentátu v Ankaře, který zabil šest lidí. Guvernér hlavního města obvinil z činu kurdské separatisty. Co to může znamenat pro už tak dost napjatou situaci v Turecku?

Německý deník Süddeutsche Zeitung píše, že bombový útok přichází v nejnevhodnější čas pro tureckou demokracii. Posiluje totiž tureckou armádu, která už dlouho prahne po vojenském tažení proti Straně kurdských pracujících. Na hranicích s Irákem shromáždila tolik vojáků jako nikdy předtím a nejraději by tam vtrhla, aby si vyřídila účty s členy Strany kurdských pracujících, kteří se tam ukrývají. To by ale byl fatální omyl. Spojené státy, turecký partner v NATO, by to musely cítit jako urážku s dalekosáhlými zahraničněpolitickými a hospodářskými důsledky pro Ankaru, uvádí německý deník.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme