Zahraniční deníky komentují otevření přechodu v Rafahu

Arabský svět vítá otevření egyptsko-palestinské hranice v Rafahu. Čínské úřady tajily zamoření řeky Sung-chua. Balkán je stále problematickou částí světa. Britský zpěvák Elton John chystá bombastickou svatbu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Blízkovýchodní deníky komentují včerejší slavnostní otevření hraničního přechodu mezi Egyptem a pásmem Gazy. Ode dneška je přechod v Rafahu pod palestinskou kontrolou, píše list Middle East Times vycházející v Egyptě.

Palestinci, kteří chtějí do Egypta, už nebudou muset čekat nekonečné hodiny a podstupovat potupné výslechy. Tak tomu bylo po celá desetiletí, kdy hranici střežili izraelští vojáci. Egypt je hlavním tranzitním bodem pro obyvatele Gazy, kteří cestují do zahraničí, protože jim Izrael umožňuje pohyb po svém území jen za výjimečných okolností, poznamenává list.

Hraniční přechod bude nyní sledovat tým pozorovatelů z Evropské unie, kteří by měli vyřešit případné spory Izraele a Palestiny, dodává deník Middle East Times.

Saúdskoarabský list Arab News vidí v hraničním přechodu Rafah pomyslnou bránu do světa. Je to pro Palestince důležitý krok na cestě za jejich vlastním státem, myslí si deník. Zvlášť pro samotné obyvatele Gazy zdemoralizované a zničené pětiletým krvavým bojem s Izraelem, soudí saúdskoarabský deník Arab News.

Ekologická katastrofa v Číně stále plní přední stránky světových deníků. Podle severoamerického listu The Washington Post se čínské úřady snažily zatajit informace o obrovském znečištění řeky Sung-chua a samotném rozsahu ekologických škod.

Deník se opírá o informace místních novinářů. Jedním z důkazů je například dokument, kterým v prvních dnech katastrofy místodržitel provincie povolil úřadům lhát veřejnosti o tom, proč došlo k zastavení dodávek vody. Důvod? Vyčkávalo se na příkazy shora.

Navíc bezprostředně po havárii chemičky prý čínské úřady vlily do řeky Sung-chua velké množství vody z rezervoárů, pokračuje deník. Chtěly tím rozředit koncentraci chemikálií a celou záležitost před veřejností ututlat. Oficiálně se tyto informace Číňané bohužel nikdy nedozvědí, média totiž mají nařízeno zveřejňovat jen to, co vyjde ve státní čínské zpravodajské agentuře, konstatuje severoamerický The Washington Post.

Týdeník Economist ve svém posledním vydání přirovnává Balkán k pařížským předměstím. Ať se to bohatším Evropanům líbí nebo ne, jejich osud je spojený s touto problematickou částí světa. A proto ji nemohou ignorovat. Jinak si připravují nové problémy.

Balkán nestojí za kosti jediného granátníka z Pomořanska, cituje Economist výrok německého státníka Bismarcka z předminulého století. Faktem ale je, že Balkánský poloostrov je jakýmsi předměstím nebo zadním dvorkem Evropy a že se západoevropské země dopustily právě v téhle části kontinentu spousty chyb.

I proto se cítí podle Ekonomistu Evropská unie trapně, když přijde řeč na Balkán. Západoevropané se prostě musejí věnovat tomuto chudému jihovýchodnímu cípu Evropy. Musejí nabízet své rady, peníze a v konečném důsledku i možnost členství v exkluzivním klubu Evropské unie.

Jinak se mohou připravit na to, že problémy zanedbaného Balkánu budou je budou pronásledovat podobně, jako výrostci zapalující na pařížských předměstích automobily, strašili před několika týdny své spoluobčany v elegantních čtvrtích města, končí komentář v týdeníku Economist.

Bude to svatba, která ohromí celou Británii, tak vidí kanadský deník National Post sňatek nejznámějšího homosexuálního páru, britské popové hvězdy Eltona Johna s kanadským filmařem Davidem Furnishem. Chtějí si říct své "ano" 21. prosince, tedy v den, kdy v Británii začne poprvé platit zákon o sňatcích párů stejného pohlaví. Samotný obřad se má odehrát v tichosti, pouze za přítomnosti rodičů obou partnerů, pokračuje list. Zato na posvatební recepci se sjedou celebrity z celého světa.

Furnish a John spolu žijí už 12 let, připomíná deník. Pro oba je prý svatba přelomovým okamžikem ani ne tak ve vztahu samotném, jako spíš v tom, jak je jejich homosexualita přijímána společností. Na druhou stranu proti homosexuálním sňatkům v Británii stále protestuje anglikánská církev. Podle ní legalizace způsobí rozklad tradičního manželství, dodává kanadský list The National Post.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme