Zahraniční deníky komentují situaci kolem tajných věznic CIA

Americký prezident George Bush včera poprvé přiznal existenci tajných věznic CIA v zahraničí. Oznámil že z těchto věznic nechal převézt 14 klíčových teroristických vůdců na základnu Guantánamo, kde mají stanout před soudem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dva měsíce před ostře sledovanými senátními volbami přiznal prezident Bush existenci tajných věznic, píše například deník New York Times. Podle deníku chce Bush stejně jako při svém znovuzvolení v roce 2004 udělat z protiteroristického boje hlavní téma příští volební kampaně. Tomu ostatně nasvědčuje i jeho nedávný projev, ve kterém upozorňoval na přetrvávající nebezpečí terorismu, dodávají newyorské Timesy.

Britský Guardian připomíná, že podle Bushovy administrativy už v tajných věznicích CIA nejsou žádní vězni, ale program přesto nebyl zastaven. Prezident Bush se místo toho snaží přimět americký Kongres k tomu, aby zakotvil v americké legislativě existenci vojenských soudů. Ty mají posuzovat případy více než 400 zajatců držených na Guantánamu. Jak dodává Guardian, americký vrchní soud už dříve rozhodl o tom, že tyto tribunály nemají oporu v právním systému USA a porušují ženevské konvence.

Nejen noviny u našich jižních sousedů žijí případem Nataschy Kampuschové, která strávila více než osm let uvězněná v domě svého únosce. Poté, co televize ORF 2 odvysílala záznam půlhodinového rozhovoru, první interview s osmnáctiletou Kampuschovu přináší také rakouský tisk.

V týdeníku News hovořila dívka o svém únosci Wolfgangu Priklopilovi: "Mohla jsem si vybrat buď být sama, nebo v jeho společnosti, obě tyto alternativy nebyly moc lákavé." Ke svému únosci nebyla příliš kritická, důvodem je podle ní Priklopilova sebevražda. "Není moc hezké kritizovat mrtvého člověka, který se už nemůže bránit," řekla Kampuschová, která ovšem připustila, že v době svého uvěznění snila o pomstě.

Deníku Kronen Zeitung zase popisuje její pokusy o útěk a podivuje se nad netečností lidí, se kterými se snažila navázat například oční kontakt. Oba listy se za poskytnuté rozhovory zavázaly, že Kampuschovou dlouhodobě zajistí v oblasti vzdělání i při hledání práce.

Ruské televize jsou bezzubé a vytratila se z nich absolutně kritika režimu, tvrdí některá ruská média, když hodnotí nový program tamních televizních stanic. V Rusku totiž nabíhají programové změny tradičně začátkem září. Cenzury a omezení možných témat ve zpravodajství se už v Rusku asi nikdo nedočká. Politická žurnalistika totiž prakticky vymizela z obrazovek a nový úsvit tohoto žánru se díky současnému režimu nedá očekávat, píše týdeník Vlasť.

Pro novináře, kteří si v minulosti doslova udělali jméno díky kritické žurnalistice, buď není místo ve vysílání a nebo pro ně zbyly jen zábavné a sociální pořady. Tak třeba: jeden z nejlepších televizních reportérů a laureát ruské novinářské ceny za reportáž Aleksej Pivovarov teď bude na stanici NTV kromě zpráv uvádět také program zaměřený na fanoušky letectví.

Další bývalý špičkový reportér Leonid Parfjenov se sice vrací na obrazovku, ale překvapivě polostátního Prvního kanálu. Veřejnost si ho pamatuje jako vynikajícího glosátora a investigativního novináře, který musel kvůli neustálé kritice ruského režimu odejít ze soukromé televize NTV. Tentokrát ale bude klidným beránkem, protože bude uvádět zábavnou pěveckou soutěž. Ruský divák se tak seriózní kritiky práce politiků na obrazovkách nedočká. V aktuální televizní sezóně budou ruské kanály pouze bavit, uzavírá týdeník Vlasť.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme