Zahraniční deníky komentují vraždu Bénazír Bhuttové

Hlavním tématem zahraničních novin je dnes atentát na pákistánskou expremiérku Bénazír Bhuttovou. Deníky probírají incident ze všech možných stran - motivy, neklidnou politickou situaci, ve které se Pákistán nachází, ale i následky jak pro samotný Pákistán, tak pro svět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Politický tanec Bhuttové po návratu z exilu vyvolal mezi Pákistánci naději i nedůvěru, napsal americký deník New York Times. Jednu chvíli se stavěla proti prezidentu Mušarafovi, pak s ním zase nacházela společnou řeč.

Podle deníku si sice vydobyla respekt západu, ale když byla dvakrát premiérkou, ukázalo se, že je povýšená a impulzivní - a nejen to. Ve Švýcarsku, Španělsku a Británii a nakonec i v Pákistánu pak s ní vedli proces kvůli korupci, píšou newyorské Timesy.

Pákistán se ale stal důležitým spojencem Spojených států, lépe řečeno pro Washington je důležitý kvůli boji proti Talibanu a teroristům v sousedním Afghánistánu. Co tedy znamená vražda Bénazír Bhuttové pro Američany?

Je to těžká ztráta, a to pro celou takřečenou západní diplomacii v oblasti od Izraele po Indii. Zajímavou analýzu o tom napsal americký deník Washington Post. Uvádí v ní, že rozhodnutí o návratu Benazir Bhuttové vyšlo z dlouhodobé diplomatické přípravy. Definitivně ho potvrdil telefonický rozhovor s ministryní zahraničí Condoleezou Riceovou.

Vůdkyně pákistánské opozice měla být protiváhou kontroverznímu prezidentu Mušarafovi a měla sehrát významnou roli v boji proti terorismu. Deník také cituje politology, podle kterých je teď americká diplomacie v troskách. Po vraždě Benazir Bhuttové je další budoucnost Pákistánu a především prezidenta Mušarafa pochybná.

Vsadit na návrat Bhuttové bylo riskantní. Podle řady odborníků ale bylo pro Západ stejně tak nebezpečné nechat v Pákistánu neměnný stav. A tak i když je Buttová mrtvá, pohnout děním v Pákistánu bylo nutné a bylo to i v zájmu Spojených států, píše Washington Post.

Deníky samozřejmě píšou i o tom, kdo stojí za vraždou, a jdou až tak daleko, že ji spojují s režimem současného autokratického prezidenta Parvíze Mušarafa. Spekuluje se o tom přesto, že se k atentátu přihlásila Al-Káida.

Rakouský Standard píše: Část odpovědnosti za vraždu Bhuttoví spadá patrně i na vládu, která nedokázala zajistit vůdkyni opozice dostatečnou ochranu. Už první atentát na ni 18. října v Karáčí ukázal, že vláda bere bezpečnost na lehkou váhu a jak bezmocně stojí proti terorismu ve vlastní zemi, konstatuje rakouský deník.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme