Zahraniční deníky komentují vraždu ruské novinářky

Hodně komentářů v zahraničním tisku se dnes věnuje vraždě známé ruské novinářky Anny Politkovskaje, která před časem kritizovala Vladimira Putina. Kontroverze budí také Severní Korea, která uskutečnila jaderný test. Světová média si všímají i Belgie, kde voliči podobně jako ve střední Evropě postavili politiky před poměrně velké dilema.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Režim v Rusku vzbuzuje u západních komentátorů v poslední době nedůvěru kvůli roztržce s Gruzií. Teď někdo za podivných okolností zabil novinářku, kritičku Vladimira Putina. Jak to západní media komentují?

Někdy lidé zaplatí vlastním životem za to, když nahlas říkají, co si myslí, cituje dnes britský deník Daily Telegraph slova známé ruské novinářky. Anna Politkovskaja před rokem kritizovala Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Jako vždy se jí bohužel podařilo nevhodně poodhalit budoucnost.

Jakákoliv nevinná smrt, ať už novináře nebo kohokoliv jiného, je nesmírnou tragédií. Jenže právě tato vražda, ke které o víkendu v Moskvě došlo, by mohla narůst do rozměrů přímo katastrofických. Anninou smrtí byl totiž umlčen jeden z mála hlasů, které se odvážily kritizovat režim prezidenta Putina, varuje list.

K vraždě novinářky se vyjadřují i noviny v samotném Rusku. Lidé mohou přijít o život, když mi poskytnou informace, cituje známou novinářku deník Pravda. Anna Politkovskaja byla neúnavnou investigativní reportérkou a vysoce uznávanou novinářkou. Proslavila ji zejména práce týkající se války v Čečensku, kdy psala o zvěrstvech, kterých se na civilistech dopouštěli ruští vojáci. A právě tím se dostávala do konfliktu s režimem, který je v Rusku u moci, připomíná list.

Anna Politkovskaja je v pořadí už dvanáctým novinářem, který byl v Rusku zavražděn, píše dnes britský deník The Independent. Rozhodně patřila k těm novinářům, kteří byli dobře známí i za hranicemi své země. Byla členkou malé skupiny novinářů a intelektuálů, kterým nechyběla odvaha otevřeně kritizovat způsob, jakým současní ruští vůdci zemi řídí, konstatuje list.

Mnozí její přátelé jí radili, aby kvůli vlastní bezpečnosti opustila Moskvu, píše dnes britský deník The Guardian. Anna Politkovskaja se ale rozhodla zůstat. A právě za tuto odvahu nakonec zaplatila vlastním životem. Podobnou odvahu teď ale bude muset prokázat i prezident Vladimír Putin při hledání jejích vrahů, domnívá se list.

Severní Korea uskutečnila atomový test. Stalo se tak v době, kdy hlavně Japonsko, Čína a Jižní Korea hledali způsob, jak Pchjongjang přimět, aby od jaderné zkoušky ustoupil. Režim Kim Čong-ila ale všechny zmíněné jednající státy předběhl.

Podle severokorejské vládní agentury KCNA jde o historický okamžik, který obyvatele přijímají s radostí a který výrazně povzbudil všechny, co si přejí silnou armádu. Zároveň byl prý test stoprocentně proveden za použití domácích technologií.

Severokorejská média také ostře zaútočila na Soul kvůli víkendovému incidentu na hranici rozdělující Korejský poloostrov. V demilitarizované zóně totiž pět komunistických vojáků, z nichž jeden byl ozbrojen, překročilo hraniční linii a jihokorejské jednotky na ně vypálily na 60 varovných výstřelů. Pchjongjang to ale označil za akt agrese a jen díky jeho odpovědnosti nedošlo k ozbrojenému konfliktu s nedozírnými následky.

Dnešní noviny v Jižní Koreji na druhé straně píší o tom, že po uskutečnění jaderného testu už nebude cesta zpátky. Jejich internetové stránky už ale aktuálně reagují na poslední vývoj. Jak uvedl například The Korea Herald, na jaderný test společně reagovaly jihokorejské i americké jednotky. O dalším postupu pak jednají Soul i Tokio.

Na závěr krátký pohled do Belgie, kde skončily komunální volby. V Antverpách došlo k překvapivému volebnímu vítězství socialistů, píše dnes švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Při víkendových volbách si opět přilepšila ultrapravicová strana Vlámský zájem, nicméně v tradiční baště této strany, v druhém největším městě Antverpách, tuto stranu porazili socialisté. A právě to se stalo největším překvapením těchto voleb, konstatuje list.

Už po třinácté se pravicovým extrémistům podařilo zvítězit, píše dnes v souvislosti s komunálními volbami v Belgii rakouský deník Der Standard. Sloganem vítězné strany Vlámský zájem je heslo: Nejdříve vlastní národ. Volit stranu, která chce například nekompromisně nutit přistěhovalce k asimilaci, je v současné době velmi módní například mezi mladými lidmi.

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme