Zahraniční deníky komentují výsledky amerických voleb

Reakce na znovuzvolení George Bushe. Vražda nizozemského režiséra radikalizuje odpůrce přistěhovalectví. Proč Britové nemají rádi Němce. To jsou témata čtvrtečního výběru ze zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství George Bushe v prezidentských volbách dominuje americkým deníkům. První ohlasy voleb ze Spojených států zaznamenal náš zvláštní zpravodaj Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd o reakcích amerického tisku

Hodnocení výsledků voleb z jiného úhlu zaznamenal washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina o reakcích amerického tisku

Reakce na vítězství George W. Bushe přináší také blízkovýchodní média. Nehýří optimistickým očekáváním, podle jejich komentátorů nezbývá nic jiného, než se smířit s realitou a doufat, že Bush napraví chyby z minulého období. To si myslí například saudskoarabský list Arab News. Po vítězství v Senátu i parlamentu má Bush ještě silnější pozici než dříve. Může tedy pokračovat ve své politice v Iráku i na Blízkém východě. Pod Bushovým vedením budou Spojené státy vojensky angažovány na Blízkém východě jako nikdy předtím, soudí arabský list.

Je však nutné, aby staronový prezident oblasti lépe porozuměl. Může toho dosáhnout jedině častějšími cestami do regionu, který když pomineme čtyřhodinový pobyt na letišti v Bagdádu vlastně nikdy pořádně nenavštívil. To druhé, co se musí Bushova administrativa naučit, je objevit, nebo spíš znovuobjevit důležitost veřejné diplomacie, osobních kontaktů s lidmi a význam kultury. Bush se ve volbách definoval jako válečný vůdce. Ve svém druhém prezidentském období by měl dokázat, že umí být také mírotvůrcem, uzavírá saudskoarabský deník Arab News.

V souvislosti s úterní vraždou nizozemského režiséra Théo van Gogha se v Holandsku začíná více diskutovat o radikalizaci islamistů v této tolerantní zemi. Jak píše dnešní International Herald Tribune, mezi téměř miliónem muslimských přistěhovalců, kteří žijí v Nizozemí, je pouze několik militantních skupinek, a ty nejsou nijak propojené. Nyní se však názory těchto mladých muslimů, většinou pocházejících ze severní Afriky, začínají přiostřovat, uvádí deník.

Ovšem i na druhé straně teď dochází k ochlazení po van Goghově smrti se radikalizují také odpůrci přistěhovalectví. Na některých diskuzních fórech na internetu se už začínají objevovat názory jako: "Pokud se tu necítíte dobře, vraťte se domů", anebo "Opusťte naši zemi, ničíte ji", cituje jejich výzvy International Herald Tribune.

Návštěva britské královny Alžběty v Německu vyvolala v tamním tisku diskuse na téma britsko-německých vztahů. Není určitě chybou královny Alžběty, že vztahy mezi oběma národy nejsou moc vřelé, píše například Süddeutsche Zeitung. Neměli bychom utíkat k jednostranným obviněním, ovšem každý ví, že Britové a ne Němci mají problém s Evropou, domnívá se německý list.

Ale proč? Částečně za tím stojí způsob, jakým se německá historie učí na britských školách. Ovšem největším problémem je ignorance - většina Britů nemá, a ani nechce mít ponětí, jak dlouhou cestou prošlo Německo po pohromě druhé světové války. Jediným řešením je více kontaktů, hlavně mezi mladými lidmi. Návštěva britské královny možná v tomto ohledu přinese dobré změny, dodává německý list Süddeutsche Zeitung.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme